Jak wykorzystać tarcze w treningu sportów walki?

0
1327

Szukasz sposobu na poprawę szybkości, celności i siły ciosu, koordynacji ruchowej i orientacji? Najskuteczniejszym sposobem na wytrenowanie tych elementów motoryki i umiejętności fightera są tarcze treningowe. Dowiedz się, co wnoszą do treningu i dlaczego są nieodzownym elementem szkolenia w sportach walki.

Odwzoruj walkę na treningu

Trening z tarczami to jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy sposób na odwzorowanie prawdziwej walki w warunkach treningowych. Tarcze PAO lub okrągłe tarcze bokserskie, zakładane przez trenera na przedramiona, pozwalają fighterowi na ćwiczenie uderzeń z pełną siłą, a także pracę nad unikami i zasłonami. Tarcze to element, dzięki któremu wytrenujesz też szybkość i rytm ciosów, nauczysz się kontrolować dystans do przeciwnika, a także przyjmować właściwą strategię walki.

Trenuj ofensywne aspekty walki

Skuteczne utrwalenie sobie ofensywnych technik, a także szybkości, celności i siły uderzenia, to element niezbędny do zadania przeciwnikowi nokautującego ciosu lub zapunktowaniu u sędziów. Za pomocą tarcz wytrenujesz znacznie więcej ofensywnych aspektów walki, bowiem dzięki nim podniesiesz swoje umiejętności w robieniu zwodów, wyprowadzaniu ciosów pod różnymi kątami czy wreszcie wypracujesz mniej lub bardziej złożone kombinacje ruchowe i kombinacje ciosów.

Mniej skomplikowane techniki ofensywne możesz trenować bez obecności swojego trenera, wykorzystując do tego tarcze treningowe na ścianę.

Rozwijaj umiejętności w obronie

W walce równie ważna jak atak jest obrona, a wykorzystanie tarcz w treningu, pomaga ćwiczyć również te aspekty walki. Wykorzystując je w treningu, podniesiesz umiejętności blokowania i parowania ciosów, a także wszelkiego rodzaju uników, takich jak np. obejścia, rotacje czy zejścia. Tarcza daje znacznie więcej możliwości niż zwykły wiszący worek, bowiem nie skupia uwagi fightera wyłącznie na sile uderzenia, ale w zasadzie na wszystkich innych aspektach walki, takich szybkość, dynamika, precyzja. Przede wszystkim uczy reagowania na zewnętrzne bodźce, co jest dobrym nawykiem, pozwalającym na przewidywanie ruchów przeciwnika oraz zapobieganie ich skutkom.

Popraw swoją mobilność

Nikt nie wygra walki, będąc statycznym. W ringu, na macie czy w oktagonie należy się sprawnie i szybko poruszać, gdyż tylko w ten sposób można zaskoczyć przeciwnika, zmęczyć go lub uniknąć jego ataków. Tarcze tajskie oraz bokserskie wymuszają na trenującym intensywniejszą pracę nóg i tułowia. W efekcie prowadzi to również do łatwiejszego uskuteczniania przyjętej strategii walki czy wyprowadzania kontrataków.

Wykorzystuj każdy element treningu z tarczą

W treningu z tarczą najważniejszą rzeczą jest brak pośpiechu. Tarczujący trener to osoba, która ma bardzo duży wpływ na skuteczność treningu z tarczami. Dlatego ważna jest współpraca trenera z fighterem, wzajemna komunikacja, wyrozumiałość, informacje zwrotne i oczekiwania, jak obaj wobec siebie stawiają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj