Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu?

0
1177

Umiarkowany wysiłek fizyczny doskonale wpływa na zdrowie i dobre samopoczucie. Jeśli brakuje Ci czasu na jeżdżenie na siłownię lub nie masz takiej możliwości, możesz ją urządzić samodzielnie we własnym pomieszczeniu. W dobie internetu i szybkich dostaw, to prostsze niż możesz się spodziewać. Jednak zanim klikniesz zamów, zobacz nasz przegląd sprzętu, który pomoże Ci przeprowadzić trening w domu. Unikniesz niepotrzebnych wydatków i stresu związanego ze zwrotem.

Wybierz cel treningowy

Wybór sprzętu będzie zależeć między innymi od celu, jaki chcesz osiągnąć. Dla przykładu, jeśli zależy Ci na rozbudowaniu masy mięśniowej, do domowej siłowni będziesz potrzebować więcej ciężarów niż maszyn do ćwiczeń cardio. Przeciwnie jeśli Twoim celem jest zrzucenie zbędnej tkanki tłuszczowej, zamiast sztangi i ławeczki lepiej wybrać np. rowerek stacjonarny. Pamiętaj jednak, żeby nie popadać w schematy. Budowanie mięśni powinno być wsparte również ćwiczeniami cardio i rozciąganiem, zaś redukcja masy ciała wspierana przez trening na wolnych ciężarach.

Określ przestrzeń do ćwiczeń

Przed wyborem sprzętu musisz wziąć pod uwagę przestrzeń, jaką posiadasz. Cześć maszyn np. bieżnie mogą zająć sporo miejsca. Jeśli masz mały dom lub mieszkanie ogranicz się do minimum. Odpadają maszyny typu orbitreki czy atlas treningowy. W takim przypadku polecam matę, zestaw hantli i drążek do podciagania. Plan treningowy będzie składał się głównie z ćwiczeń opartych na ciężarze własnego ciała. Przykłady takich ćwiczeń to przysiady, wykroki, plank, pompki, skłony w pozycji leżącej, mostek. Jeśli nie masz głowy do ułożenia planu ćwiczeń skorzystaj z konsultacji trenera personalnego, możesz też skorzystać z bazy nagrań dostępnych w sieci, jednak wówczas nie będziesz mieć pewności, że są dla Ciebie odpowiednie.

Jaki więc sprzęt wybrać do ćwiczeń w domu

Zróbmy krótki przegląd sprzętu i akcesoriów, które przydadzą się do treningu w domu. Zaczynając od podstaw z pewnością przyda się wspomniana mata do ćwiczeń. Nawet jeśli nie będziesz wykonywać na niej całego treningu, wygodniej będzie Ci się rozciągać na macie niż na podłodze. Następnie sprzęt do ćwiczeń cardio, wybierz w zależności od możliwości i upodobań, najciekawsze propozycje z tej kategorii to bieżnia, rowerek stacjonarny, stepper, orbitrek, wioślarz, skakanka. W kwestii ćwiczeń na wolnych ciężarem – jeśli masz dużo miejsca możesz kupić cały atlas treningowy, z jego pomocą możesz wykonać zarówno trening kulturystyczny, jak i ogólnorozwojowy. Inną opcją jest ławeczka, stojaki na sztangę, gryf i talerze obciążające. W wersji ekonomicznej możesz zacząć od hantli. Jeśli chodzi o trening ogólnorozwojowy możesz wykorzystać np. Piłkę fitness czy bosu. Z ich wykorzystaniem możesz zaplanować trening, który między innymi wzmocni mięśnie i poprawi mobilność.

Ile za to zapłacisz?

Ceny zależą oczywiście od rodzaju sprzętu, dodatkowych funkcji, wyposażeni itd. Przyjrzyjmy się jednak średnim cenom sprzętu, który możesz wykorzystać do ćwiczeń w domu:

  • Orbitrek – ceny zaczynają się od około 600 zł;
  • Bieżnia to wydatek min. 900 zł;
  • Rower stacjonarny – cena zaczyna się już od około 500 zł;
  • Stepper – około 200-300 zł;
  • Wioślarz – od 1000 zł;
  • Gryf to koszt około 200 zł;
  • Stojaki na sztangę, ceny zaczynają się od 300 zł;
  • Ławeczka do ćwiczeń o koszt około 300 zł;
  • Atlas treningowy – koszt minimum 1500 zł;
  • Zestaw hantli – koszt od 200 zł wzwyż;
  • Drążek rozporowy do podciągania kupisz już za około 50 zł;
  • Bosu to koszt od 200 do 700 zł;
  • Piłka fitness w zależności od rozmiaru ceny rozpoczynają się już od 30 zł;
  • Taśmy treningowe typu TRX – ceny zaczynają się od około 200 zł;

Wariant ekonomiczny

Jeśli nie masz wystarczających środków na zaawansowane maszyny, wybierz sprzęt lub akcesoria, które są stosunkowo tanie, a przy odpowiednio zaplanowanym treningu pomogą Ci uzyskać zakładany efekt. Świetnymi przykładami są kettle, hantle, drążek do podciągania, step, taśmy TRX, skakanka czy piłka fitness. Te proste rzeczy, nie zajmą Ci wiele miejsca i nie wyczyszczą kieszeni, a pomogą osiągnać cel. Zwłaszcza jeśli bardziej niż na super mięśniach zależy Ci na frajdzie z treningu i poprawie samopoczucia.

Najważniejsza jest motywacja

Niezależnie od tego czy kupisz drogą bieżnię za 10 000 zł czy skakankę, nic nie zmienisz jeśli przestaniesz ich używać. Problem utraty motywacji jest niestety dość powszechny. Widzimy to praktycznie co roku, kiedy siłownie pękają w szwach za sprawą noworocznych postanowień i pustoszeją po około miesiącu lub dwóch. Przed zakupem sprzętu treningowego, zastanów się więc czy na pewno tego chcesz i zainwestowane pieniądze będą wykorzystane. Być może lepsza opcją jest jednak skorzystanie z pomocy trenera personalnego, który Cię poprowadzi i zmotywuje do działania oraz dbania o siebie również między treningami. Umiejętność motywowania podopiecznych to ważna cecha dobrego trenera personalnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o treningach personalnych, prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń czy zdrowej diecie, zajrzyj tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj