KIEDY W KOLANACH TRZESZCZY

0
2605

Trzeszczące kolana mogą znamionować o różnych dolegliwościach, świadcząc jednak najczęściej o rozwijającym się procesie zwyrodnieniowym w stawach. Wobec podobnych symptomów warto więc zdecydować się na konsultację specjalistyczną, w przebiegu której postawiona zostanie rzetelna diagnoza, umożliwiająca wdrożenie optymalnego postępowania terapeutycznego.

 

NIEPOKOJĄCE OBJAWY ZE STRONY STAWÓW KOLANOWYCH – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

O toczącym się w stawie kolanowym stanie zapalnym lub procesie zwyrodnieniowym, świadczyć mogą specyficzne symptomy, charakteryzujące się wysokim stopniem uciążliwości – wydaje się więc, że nie sposób ich zbagatelizować. Pośród alarmujących oznak patologii w obrębie stawów kolanowych wymienić należy (1, 3):

  • ból, towarzyszący aktywności fizycznej oraz pojawiający się na początku podejmowanego ruchu (tak zwany ból startowy),
  • ból, wynikający z obciążenia stawu o niesprecyzowanej lokalizacji (określany jako rozlany),
  • sztywność odczuwana w stawie po okresie spoczynku,
  • bolesność okolic stawu kolanowego podczas dotykania,
  • trzeszczenie podczas ruchu,
  • ewentualną niestabilność stawu, wynikającą z bólu,
  • o zmianach zapalnych świadczy ocieplenie skóry oraz obecność płynu wysiękowego.

Często sygnalizowanym objawem okazuje się ból w kolanach podczas chodzenia, powstający szczególnie podczas wchodzenia po schodach. Jeśli dolegliwości pojawiają się również w wyniku długotrwałego zgięcia stawu – podczas siedzenia, klęczenia lub kucania – można przypuszczać, że schorzenie dotyczy stawu rzepkowo-udowego (1, 3).

CZYM JEST KOLANO KINOMANA I JAK ŁAGODZIĆ JEGO OBJAWY?

Staw rzepkowo-udowy poddawany jest silnemu i stałemu działaniu obciążeń dynamicznych, a rzepka wchodzi w skład mechanizmu wyprostnego kolana. Z tego względu stanowi istotny element, którego uszkodzenie skutkuje pogorszeniem sprawności motorycznej pacjenta (2). Zespół rzepkowo-udowy, czyli boczne przyparcie rzepki polega na nadmiernym przemieszczeniu rzepki, które nasila się podczas zginania kolana (3).

Leczenie omawianej przypadłości może przybierać postać zachowawczą lub chirurgiczną. Łagodzenie dolegliwości opiera się na wdrażaniu farmakologicznych środków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych, uzupełnianych rehabilitacją, zmierzającą do odciążenia wadliwego stawu. Podjecie interwencji zabiegowej staje się konieczne, gdy środki zachowawcze nie przynoszą zadowalających rezultatów oraz gdy odczuwane dolegliwości okazują się zbyt dokuczliwe dla pacjenta (2).

Z uwagi na istotną rolę stawów kolanowych w ogólnej sprawności motorycznej człowieka, warto o nie dbać, nie doprowadzając co przeciążeń, które implikują rozwój stanów zapalnych i zwyrodnień. Po więcej informacji na ten temat zajrzyj na zdrowestawy.expert.

  1. Kita K, Sierakowski S, Lewandowski B. et.al Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych – epidemiologia, diagnostyka i leczenie. http://www.czytelniamedyczna.pl/1325,choroba-zwyrodnieniowa-stawow-kolanowych-epidemiologia-diagnostyka-i-leczenie.html Data dostępu: 28.03.2017
  2. Książek-Czekaj A, Wiecheć M. Postępowanie fizjoterapeutyczne po chondroplastyce stawu kolanowego. Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja 2012; 29:42-46
  3. Worobel M, Gniewek T, Hadała M. Trening kontroli motorycznej w bocznym przyparciu rzepki według koncepcji kinetic control. Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja 2013; 9:12-16

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj