Krokomierze: sposób działania i rodzaje

0
2357

Krokomierz to małe, funkcjonalne i coraz popularniejsze urządzenie. Dzięki niemu można uzyskać lepszą kontrolę nad codzienną aktywnością, ilością ruchu oraz spalanymi kaloriami. Sprawdzamy wady i zalety tych niepozornych przyrządów oraz podpowiadamy, czym kierować się przy ich zakupie.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, każdego dnia powinniśmy robić około dziesięciu tysięcy kroków. Jest to szczególnie ważne, jeśli prowadzimy siedzący tryb życia. Krokomierz może być “podręcznym” motywatorem, który skłoni nas do zmiany naszych przyzwyczajeń i przyczyni się do zwiększenia codziennej aktywności, a co za tym idzie – poprawy ogólnego stanu zdrowia.

Jak działa krokomierz?

Najpopularniejsze krokomierze, czyli liczniki kroków, dostępne są w formie zegarka (smartwatche), opaski na rękę (smartband) lub aplikacji na telefon. We wszystkich przypadkach ich nadrzędna funkcja jest taka sama i dotyczy wykonywania codziennego pomiaru naszej aktywności fizycznej, począwszy od ilości zrobionych kroków, przez przebyty dystans, skończywszy na ilości spalonych kalorii. Bardziej zaawansowane technologicznie modele mogą być wyposażone także w pulsometr i nadajnik GPS, który monitoruje osiąganą przez nas prędkość, np. podczas jazdy rowerem.

Poszczególne modele dostępne na rynku różnią się między sobą nie tylko funkcjonalnością,  ale także sposobem mocowania i zastosowanymi materiałami, a co za tym idzie – także ceną. Tańsze modele mogą charakteryzować się mniejszą dokładnością pomiaru i jakością wykonania. Warto więc zainwestować w urządzenie, które będzie prawidłowo zliczać wszelkie dane, a tym samym posłuży nam przez wiele lat. Aby sprawdzić się w każdej sytuacji, krokomierz powinien charakteryzować się odpowrnością na kurz i silne strumienie wody (standard IP67 i IP68).

Opaska na rękę, aplikacja na telefon czy smartwatch?

Opaska na rękę (smartband) to najbardziej budżetowa forma krokomierza. Takie urządzenie pozwala monitorować podstawowe parametry – liczbę kroków, spalone kalorie czy ciśnienie krwi. Droższe modele poszerzone są o taką funkcjonalność, jak wyświetlanie powiadomień czy możliwość odbierania połączeń. Warunek jest jeden – musimy być ciągle połączeni z naszym smartfonem przez Bluetooth, co z kolei przekłada się na zużycie jego baterii. Dla efektywnego pomiaru opaski nie powinniśmy zdejmować z ręki.

Aplikacje na telefon, z uwagi na swoją dostępność, to najpopularniejsza forma krokomierza. Często stanowią po prostu integralną część oprogramowania naszego smartfona, choć istnieje również możliwość zainstalowania zewnętrznych programów ze Sklepu Play czy AppStore. Z uwagi na fakt, że smartfona nosimy przy sobie przez większość dnia, nie musimy zazwyczaj wykonywać dodatkowych czynności, aby nasza aktywność była monitorowana – zazwyczaj urządzenie zlicza parametry automatycznie. Dużą wadą takiego rozwiązania jest jednak mało dokładny pomiar (telefon nosimy bowiem w kieszeni, nie na nadgarstku).

Najdroższe są krokomierze w formie smartwatcha, czyli inteligentnego urządzenia łączącego w sobie cechy klasycznego zegarka z funkcjonalnością nowoczesnego urządzenia. Smartwatche wyposażone są w zaawansowane czujniki, które oprócz standardowych pomiarów, zdolne są gromadzić takie dane, jak: pomiar tętna, jakości snu czy oddechu. Dodatkową funkcjonalnością jest ustawienie sobie dolnego dziennego limitu kroków, który trzeba spełnić, aby cel na dany dzień został spełniony.

Gdzie kupić krokomierze?

Krokomierze (zarówno klasyczne, jak i w formie opaski na rękę czy smartwatcha) nabyć można w dowolnym sklepie z elektroniką – stacjonarnym, jak i internetowym. W pierwszym przypadku możemy wybrane urządzenie przymierzyć, zapoznać się z jego działaniem i na własne oczy zweryfikować funkcjonalność, jak i jakość wykonania.

W przypadku sklepów internetowych mamy do czynienia nierzadko z większym asortymentem, jednak możemy kupić kota w worku. Warto więc przed zakupem porównać parametry kilku urządzeń lub skonsultować się z użytkownikami danego modelu czy konsultantem.

Kilka zasad na początek

Modele na rękę powinny mieć duży zakres regulacji paska, aby były dobrze dopasowanie do naszego nadgarstka. Wybierz taki model, który nie posiada odstających elementów, o które można zahaczyć podczas wykonywania różnego rodzaju aktywności.

Zanim podejmiesz decyzję dotyczącą zakupu krokomierza, zastanów się, jakim dysponujesz budżetem. To w końcu urządzenie, z którego będziesz korzystać na co dzień. Modele tańsze mogą nie liczyć wszystkich danych w sposób prawidłowy, natomiast te bardziej zaawansowane technologicznie to często wydatek nawet kilku tysięcy złotych. W przypadku zdrowia nie warto jednak iść na żadne kompromisy.

Krokomierze na Sport-Shop.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj