Moda na kurtki typu Softshell panuje nieprzerwanie od kilku lat. Co sprawia, że są tak popularne? Zapewne ich praktyczność – ubrane w góry czy na zwykły spacer, zapewniają taką samą wygodę. Chronią przed wiatrem i deszczem oraz pomagają utrzymać odpowiednią termoregulację ciała. Przy tym wszystkim są lekkie i sprawdzają się w każdych warunkach. Jak wybrać odpowiedni Softshell? Sprawdź!

Pierwotna koncepcja Softshell

Wszystko jak zwykle rozpoczęło się od poszukiwania alternatywy, tym razem dla idei ubioru typu Hardshell. Miłośnicy górscy (ale również fani innych sportów) chcieli znaleźć idealne rozwiązanie, które ochroniłoby ich od wiatru i deszczu, dało komfort termiczny, a jednocześnie zapewniło odpowiednią oddychalność tkaniny. Zanim wynaleziono technologię Softshell, konieczne było zakładanie aż trzech warstw odzieży: bielizny termoaktywnej, warstwy ocieplającej oraz kurtki wykonanej z membrany. To jednak nie zadowalało sportowców w 100%, ponieważ membrana, mimo że zapewniała ochronę przed deszczem, ograniczała odprowadzanie potu na zewnątrz. Ten, nie mając ujścia, osiadał na skórze, powodując nie tylko dyskomfort, ale również wychłodzenie organizmu.

Rozwiązaniem tego problemu okazała się odzież wykonana w technologii Softshell. Oczywiście i ona musiała stać się pewnym kompromisem. Dlatego typowe softshelle, które nie posiadają membrany, zapewniają dobrą oddychalność tkaniny kosztem jej wodoodporności. Na rynku można znaleźć także modele Softshell z dodatkiem membrany – tego typu produkty zapewniają doskonałą ochronę przed deszczem, trzeba się jednak przygotować na to, że transportowanie potu na zewnątrz jest tutaj gorsze niż w przypadku standardowych rozwiązań.

Na co zwrócić uwagę, wybierając Softshell?

Jest kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę, wybierając kurtkę Softshell. Przede wszystkim należy najpierw zastanowić się, w jakim celu kupujemy tego typu produkt. Jeśli zależy nam na tym, aby kurtka chroniła nas przed deszczem, wybierzmy Softshell z dodatkiem membrany. Doskonałą oddychalność i transport potu na zewnątrz zapewnią nam natomiast standardowe Softshelle, dlatego sprawdźmy skład materiału, zanim zdecydujemy się na zakup kurtki.

Zobacz również:  Jak Dobrać Narty Dla Dzieci ?

Drugą niezmiernie ważną rzeczą jest krój odzieży Softshell. Powinna być ona idealnie dopasowana i elastyczna, ponieważ tylko taki materiał zapewni nam odpowiednią termoregulację, dając jednocześnie ciepło i odprowadzając pot na zewnątrz.

Nie bez znaczenia są szwy – powinny być grube – nie mogą odstawać ani się pruć. Jeśli zauważymy, że coś z nimi jest nie tak, od razu reagujmy. To nic innego jak znak, że kurtka została źle uszyta. Najlepiej sprawdzą się szwy klejone – zapewniają najwyższą ochronę przed deszczem, wiatrem i śniegiem.

Istotne jest również to, czy kurtka posiada kaptur, kieszenie oraz system regulacji – wpływa to na komfort oraz użyteczność danego modelu Softshell. Warto także sprawdzić, czy kurtka jest przeznaczona na okres wiosenno-letni (tzw. ultralight) czy jesienno-zimowy (powinna posiadać dodatkowe ocieplenie).

Przykładowe propozycje kurtek Softshell

Na rynku znajdziemy setki modeli różnych Softshelli. W zależności od tego, jakiego produktu potrzebujemy, zwróćmy uwagę na parametry tkaniny, z których wykonana jest kurtka.

Przykładowe Softshelle:

Męska kurtka Softshell marki Brugi – wykonana jest z wytrzymałego, wodoodpornego materiału, zapewniającego ochronę od wiatru i posiadającego dobre właściwości oddychające. Do produkcji kurtki zastosowano membranę BY-TEX 5000, która zapewnia transport wilgoci podczas wysiłku fizycznego.

Kurtka Softshell – jaką wybrać? 1

Męski Softshell marki Elbrus – jego wnętrze jest wykonane z ciepłego polara, a membrana zapewnia jednoczesną ochronę przed wiatrem i deszczem oraz dobrą oddychalność tkaniny.

Kurtka Softshell – jaką wybrać? 2

Damska kurtka Softshelle marki Brugi – jest wykonana z trzywarstwowej tkaniny z wykorzystaniem membrany BY-TEX 5000, która chroni przed wiatrem i deszczem, zapewnia ciepło i transportuje wilgoć na zewnątrz, sprawiając, że kurtka nadaje się do użytku w każdych warunkach.

Kurtka Softshell – jaką wybrać? 3

Kurtka typu Softshell idealnie sprawdzi się zarówno podczas górskiej wycieczki, jak i na zwykłym spacerze. Jeśli szukasz ochrony przed wiatrem i deszczem, a jednocześnie zależy Ci na dobrych właściwościach termoaktywnych, sprawdź nasze propozycje na sklepiguana.pl. Serdecznie zapraszamy!

Zobacz również:  Addnature, czyli wszystko dla miłośników sportów outdoorowych

Źródło zdjęć: sklepiguana.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here