Orbitek- efektywny spalacz tłuszczu

0
1998

Rowerek eliptyczny, nazywany potocznie orbitekiem, stał się bardzo popularnym sprzętem we wszystkich siłowniach i salonach fitness. Nikogo nie dziwi fakt jak ktoś wylewa na nim siódme poty, wręcz stał się swego rodzaju alternatywą dla biegania na bieżni, a tym samy zastąpił wiele innych sprzętów na sali fitness.

Najważniejszą zaletą tego sprzętu jest to, iż angażuje do pracy wiele partii mięśniowych niż popularny rowerek stacjonarny czy bieżnia. Orbitek uważany jest za duży sprzęt fitness, porównywalny gabarytami do bieżni czy dużego roweru stacjonarnego. Wykonywane na nim ruchy łączą w sobie bieganie, jazdę na nartach, rowerze, a także marszu w górach. Zaangażowane są również ręce i ramiona. Dzięki temu pracują mięśnie nóg, ramion i tułowia.

Rodzaje rowerków eliptycznych

W ofercie mamy dwa rodzaje orbiterów: mechaniczne i magnetyczne. Główna różnica między nimi polega na systemie dozującym opór. W orbitekach mechanicznych hamowanie realizowane jest przez  tarcie zmniejszające prędkość koła zamachowego. W orbiterach magnetycznych hamowanie koła zamachowego opiera się na działaniu pola magnetycznego lub elektromagnetycznego. Te ostatnie ze względu na to, że wykorzystują magnes lub elektromagnes charakteryzują się cichą pracą i większą wytrzymałością.

Jakie mięśnie angażujesz przy ćwiczeniu na orbiteku

Podczas pracy na rowerku eliptycznym zaangażowane są mięśnie kończyn dolnych, ramion, brzucha i pleców. Do najbardziej aktywnych można zaliczyć mięśnie lędźwiowo-biodrowe, czworogłowe, dwugłowe, pośladki, ramiona oraz mięśnie proste brzucha, a także tzw. mięsień prostownik grzbietu. Zaletą ćwiczeń na tym przyrządzie jest to, że w trakcie treningu nie obciążamy w dużym stopniu stawów kolanowych i bioder. Ćwiczenia na nim zalicza się do typu Cardio. Jednym słowem angażujemy układ krwionośny i oddechowy. Trening na tym urządzeniu poprawia wydolność wytrzymałościową i oddechową, a efektem ubocznym jest spalanie tłuszczu. Ponadto nie przyczynia się do przyrostu masy mięśniowej.

Jak ćwiczyć

Tutaj są dwie szkoły. Metoda ciągła, która polega na dłuższym wykonywaniu ćwiczeń ok. 20-25 minut ze stałą intensywnością. Spalanie tkanki tłuszczowej jest na poziomie umiarkowanym.

Druga to metoda interwałowa, charakteryzująca się zmienna intensywnością wysiłku- ćwiczenia wykonuje się na przemian szybko i wolno.

O wyborze techniki treningowej w głównej mierze powinny zadecydować indywidualne preferencje i możliwości.

4katy.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj