Oświetlenie HPS i MH oraz TCL – przeznaczone do uprawy roślin

0
2725

Do uprawy roślin w warunkach domowych niezbędne jest właściwe działanie czynników zewnętrznych. Najważniejszym czynnikami są odpowiednia temperatura oraz oświetlenie. Odpowiednie rodzaje lamp HPS oraz MH zapewniają roślinom światło niezbędne w procesie fotosyntezy. Zarówno wysokoprężne lampy sodowe o nazwie HPS, jak również świetlówki TC-L oraz lampy LED i lampy metalohalogenkowe MH. Serwis internetowy https://www.progrower.eu/pl/ oferuje różnorodne produkty specjalistyczne przeznaczone do uprawy roślin w warunkach domowych.

Procesy wzrostu i rozwoju roślin

W cyklu życia roślin największe znaczenie mają proces wzrostu i rozwoju roślin. Oba etapy są ze sobą ściśle związane. W rozwoju rośliny można wyróżnić dwa stadia: wegetatywne i generatywne. Do fazy wegetatywnej (młodocianej) zalicza się rozwój embrionalny, czyli powstawanie i kiełkowanie nasion, a także wzrost wegetatywny. Roślina przechodzi z fazy wegetatywnej w generatywną w momencie kwitnienia. Wówczas wykształcają się kwiaty, a następnie nasiona i owoce. Na ten etap mają m.in. wpływ czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura i światło. Potem następują etapy starzenia i obumierania rośliny. W każdym okresie rozwoju zachodzą odmienne procesy fizjologiczne. Na dwie pierwsze fazy: wzrostu i rozwoju rośliny zachodzące w znaczący sposób wpływają czynniki środowiska, a także związki chemiczne wytwarzane przez roślinę. Do tych związków należą fitohormony, czyli regulatory wzrostu i rozwoju.

Nowoczesne lampy HPS i MH

Wysokoprężne lampy sodowe wyposażono w przezroczystą rurową bańkę zewnętrzną o dużej mocy świetlnej. Bańka jest pomalowana na biało z zewnętrznej strony. Lampy posiadają solidną budowę i ceramiczny jarznik, dzięki czemu są niezwykle trwałe i odporne na wstrząsy i drgania. Zapewniają 6 lat pracy, w trakcie której utrzymuje się najwyższa moc strumienia światła. Ponadto są niezawodne stanowiąc ekonomiczne rozwiązanie ze względu na relatywnie niski koszt zakupu i eksploatacji. Oświetlenie MH złożone z gazów szlachetnych, takich jak: argon, krypton, ksenon i neon. Cechuje je wysoki strumień świetlny na ilość mocy oraz długa żywotność.

LED – energooszczędny i efektywny sposób doświetlania roślin

Z kolei lampy ledowe stosowane do uprawy cechuje pełne spektrum barw światła, które sprzyja wzrostowi roślin. Ponadto zapewniają możliwość sterowania natężeniem światłą oraz widmem. Ich ogromną zaletą jest niewielka ilość ciepła, którą wydzielają, dzięki czemu hodowca roślin nie musi stosować intensywnej wentylacji.

Optymalne oświetlenie dla rozwoju roślin

Aby rośliny w uprawie domowej mogły prawidłowo się rozwijać i bujnie kwitnąć należy zapewnić im warunki jak najbardziej zbliżone do ich naturalnego otoczenia. Odpowiednie doświetlenie roślin w trakcie ich wzrostu oraz fazy generatywnej uzyskamy stosując lampy TCL. Specjalne świetlówki TC-L o podwyższonej efektywności świetlnej można ustawić w odległości już 2 cm od rośliny. Lampy gwarantują moc 55 W, 3800 lumenów oraz długą żywotność i są proste w obsłudze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj