Pokrzywa indyjska – jakie są jej właściwości?

0
15355

Pokrzywa indyjska jest rośliną od wieków używaną w indyjskiej medycynie naturalnej, czyli ajuwerdyjskiej. Jej korzystny wpływ na zdrowie został potwierdzony w wielu badaniach na zwierzętach, a także badaniach klinicznych na niewielkich grupach ludzi prowadzonych zwykle przez 3 miesiące. Badania nad tą rośliną przeprowadzali nie tylko hinduscy lekarze, ale również niemieccy czy amerykańscy. Warto poznać jej szczególne właściwości prozdrowotne.

Pokrzywa indyjska może wspomóc w złagodzeniu objawów astmy oskrzelowej

W przeprowadzonych badaniach na grupie osób cierpiących na astmę wykazano poprawę objętości oskrzeli u wszystkich pacjentów. Drugiej grupie podawano lek na astmę – fetonerol, który posiadał skutki uboczne w postaci drżenia rąk, a także obniżenia poziomu potasu w osoczu krwi. W przypadku przyjmowania wziewów 10 mg forskoliny nie wykazano żadnych skutków ubocznych. Eksperyment został przeprowadzony przez austriackich naukowców na grupie 16 pacjentów. Również niemieccy naukowcy przeprowadzali tego typu badania i także stwierdzili poprawę u pacjentów stosujących inhalacje. Oczywiście to zbyt mała grupa, aby mówić o miarodajnych badaniach, jednak jest na tyle obiecująca, że z pewnością warto spróbować suplementu diety pokrzywy indyjskiej. Jednak w przypadku stosowania innych leków rozszerzających oskrzela, trzeba skonsultować się w tej sprawie z lekarzem pulmonologiem.

Łuszczyca – złagodzenie objawów skórnych

Łuszczyca jest jedną z chorób skórnych, które jak do tej pory nie są uleczalne. Leki mogą jedynie poprawić czasowo stan skóry. Dla tych którzy szukają również naturalnych rozwiązań w walce z tą chorobą polecana jest również pokrzywa indyjska, która może korzystnie wpłynąć na stan skóry ze względu na zawartą w niej forskolinę. Niemieccy naukowcy z Uniwersytetu Tuebingen na podstawie swoich badań wykazali, że istotnie może łagodzić objawy łuszczycy. Jednak badania w tym zakresie ciągle są potrzebne.

Jaskra i nadciśnienie tętnicze – właściwości pokrzywy indyjskiej wpływające na obniżenie ciśnienia

Chyba najszerzej przebadaną właściwością pokrzywy indyjskiej i zawartej w niej forskoliny jest zdolność do obniżania ciśnienia tętniczego krwi. Forskolina może obniżać ciśnienie wewnątrz gałkowe, co potwierdzono w badaniach, gdzie pacjentom zakraplano oczy 1% forskoliną. U 6 badanych mężczyzn cierpiących na jaskrę wykazano spadek ciśnienia wewnątrz gałkowego o 25%. Również w badaniu z 49 osobami cierpiącymi na nadciśnienie tętnicze, będących w wieku 50-80 lat indyjscy naukowcy wykazali, że u wszystkich nastąpiło obniżenie ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Pacjenci przyjmowali pokrzywę indyjską w postaci korzenia tej rośliny, a druga grupa zażywała tabletki ze sproszkowanego korzenia. Skuteczne badania nad właściwościami forskoliny i jej zdolności obniżania ciśnienia przeprowadzali również niemieccy naukowcy.

Suplement diety z pokrzywy indyjskiej skuteczny na niedoczynność tarczycy

Forskolina, zawarta w suplemencie diety pokrzywa indyjska, ma właściwości pobudzające pracę gruczołu tarczycy. Pokrzywa indyjska hamuje przy tym reakcje autoimmunologiczne. Może być pomocna w leczeniu choroby Hashimoto oraz niedoczynności tarczycy. Oczywiście należy pamiętać, że działanie wspomagające dotyczy jedynie niedoczynności. W przypadku nadczynności zabronione jest stosowanie tego typu suplementów, gdyż pogłębiłyby stan chorobowy jeszcze bardziej pobudzając gruczoł tarczycy.

Przez wiele osób suplement diety pokrzywa indyjska zażywany jest również z powodu chęci utraty wagi. Jednak badania na ten temat są niewystarczające i trudno powiedzieć czy ma ona wpływ na proces odchudzania. Niewątpliwie jednak ze względu na jej wiele właściwości prozdrowotnych także przeciwbólowych i przeciwzapalnych, warto spożywać ją w bezpiecznych dawkach. To oczywiście niezbędnik dla wszystkich tych, którzy korzystają z ajuwerdyjskiej medycyny naturalnej. W zalecanych dawkach pokrzywa indyjska nie powinna zaszkodzić. Warto sięgać po sprawdzone naturalne suplementy diety o szerokim spektrum zastosowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj