Pomysł na prezent pod choinkę – biżuteria pozłacana

0
608

W okresie przedświątecznym wielu z nas zastanawia się jak pogodzić wybór prezentu z ograniczoną kwotą na jego zakup? Ponieważ biżuteria od zawsze plasowała się w czołówce prezentów świątecznych jako pierwsza przychodzi nam do głowy – niestety, nie należy przy tym do grupy symbolicznych upominków. Jak więc znaleźć gustowny prezent w rozsądnej cenie i wysokiej jakości? Warto rozważyć zakup biżuterii srebrnej lub pozłacanej! Taki wybór z pewnością przypadnie do gustu miłośniczkom wyrobów jubilerskich, nie rujnując przy okazji świątecznego budżetu.

Cechy biżuterii srebrnej i pozłacanej

Zarówno srebro jak i srebro pozłacane jest kruszcem szlachetnym. Z uwagi na fakt, że wydobywa się go znacznie więcej niż złota, jego ceny nie są tak wysokie. Biżuteria Prana wykonana ze srebra i srebra pozłacanego posiada więc szereg cech i właściwości identycznych jak biżuteria złota.

Po pierwsze – nie uczula. W przypadku złota w wysokich próbach jak 750 lub 585 zazwyczaj nie pojawiają się reakcje alergiczne, zdarzają się jednak sytuacje, kiedy osoba nosząca biżuterię z niższej próby złota jak 375 lub 333 doświadcza silnych reakcji. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ złoto próby 333 to w rzeczywistości stop metali – w tym powodującego alergię niklu – w którym, tylko 333 jednostek na 1000 to złoto (inaczej 33,3%). W przypadku srebra, próbą sprzedawaną w lwiej części na polskim rynku jest 925, co oznacza, że aż 925 jednostek na tysiąc (czyli 92,5%) to czyste srebro. Jeżeli dołożymy do tego złocenie wykonane 24-karatowym złotem – bo takie wykorzystuje się do tworzenia złotej powłoki na powierzchni biżuterii – otrzymujemy produkt bezpieczny pod względem reakcji uczuleniowych.

Po drugie – nie przebarwia się. Podobnie jak złoto, srebro nie ulega odbarwieniom. Może oczywiście pod wpływem pewnych czynników zmienić kolor, ale proste zabiegi pielęgnacyjne przywracają mu pierwotny blask. Srebro nie koroduje – niektórzy z nas mogą nawet pochwalić się srebrną zastawą lub sztućcami po prababcii, które mimo upływu lat są nadal piękne i nieskazitelne.

Po trzecie – najbardziej oryginalne wzornictwo występuje w biżuterii srebrnej i pozłacanej. Dlaczego? Ponieważ jest na tyle dostępne cenowo, że producenci mogą pozwolić sobie na większą fantazję oraz ilość modeli. Złoto jest materiałem drogim, przez co wzornictwo oscyluje głównie wokół klasycznych, sprawdzonych modeli. Z kolei produkcja biżuterii sztucznej nie jest na tyle opłacalna by wykonywać ją ręcznie. W przypadku biżuterii srebrnej i złoconej możemy znaleźć zarówno zachowawcze modele np proste naszyjniki, stylizowane srebrne kolczyki oksydowane z bursztynami jak i fantazyjne pozłacane pierścionki w najmodniejszych formach. Materiałem wykorzystywanym do wykonywania biżuterii artystycznej jest także w głównej mierze srebro.

Biżuteria srebrna i pozłacana – pielęgnacja

Często spotykamy się z obawami o jakość srebra i złocenia. Martwimy się czy powłoka się nie zetrze. Tymczasem, wystarczy znać kilka prostych zasad, dzięki którym nasza biżuteria pozostanie w idealnym stanie przez długi czas.

  • Po pierwsze – nie kąpmy się w niej. Detergenty zawarte w kosmetykach mogą wchodzić w reakcje z metalem i doprowadzić do jego zniszczenia.
  • Po drugie –  nie spryskujmy biżuterii perfumami. Mocny alkohol może uszkodzić złotą powłokę. Starajmy się perfumować się przed założeniem biżuterii.
  • Po trzecie – uważajmy na płyny do dezynfekcji rąk – tu zwróćmy szczególną uwagę, czy nasze pierścionki pozłacane lub bransoletki nie mają z nim bezpośredniego kontaktu.
  • Po czwarte – do czyszczenia używajmy środków specjalnie do tego przeznaczonych lub pozwólmy zająć się tym fachowcom. W przypadku biżuterii srebrnej możemy skorzystać ze specjalnego płynu do czyszczenia lub ściereczek. Jeśli chodzi o biżuterię pozłacaną musimy być ostrożniejsi – ściereczki nie wchodzą w grę, ponieważ ich właściwości ścierne i polerujące mogą naruszyć złotą powłokę. W tym przypadku należy rozcieńczyć z wodą płyn do czyszczenia w proporcji 1:1 i w takim roztworze pozostawić biżuterię na kilka minut. Po wszystkim wystarczy wypłukać ją w czystej wodzie i cieszyć się jej idealnym blaskiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj