Wszywka alkoholowa Esperal to popularna metoda awersyjna stosowana w leczeniu alkoholizmu

0
677

Wszywka alkoholowa Esperal – to substancja, która pomaga osobie uzależnionej od alkoholu pozostać w abstynencji.

Znacząca część społeczeństwa sięga od czasu do czasu po alkohol. Jest to najczęściej związane z imprezami okolicznościowymi, spotkaniami ze znajomymi czy świętowaniem ważnych wydarzeń, takich jak urodziny czy ślub. Każdy z nas powinien mieć jednak świadomość, że nawet takie okazjonalne picie może przemienić się w poważny nałóg alkoholowy. Najczęściej wpadanie w nałóg rozpoczyna się w momencie, w którym nasz mózg zaczyna kojarzyć spożywanie alkoholu z przyjemną atmosferą, uczuciem odprężenia się i szczęścia. Zostają wtedy wyszukiwane coraz to częstsze okazje do napicia się, co niestety może być prostą drogą do alkoholizmu. Z problemem alkoholowym boryka się nawet 700 tysięcy naszych rodaków.

Walka z alkoholizmem jest długa i ciężka. Istnieje wiele sposobów, które pomagają uzależnionemu wyjść z nałogu. Jedną z metod, która wykazuje niezwykle wysoką skuteczność jest wszycie wszywki alkoholowej Esperal. Disulfiram – bo taką nazwę obecnie ma substancja wszywana do organizmu alkoholika, choć w społeczeństwie w dalszym ciągu używa się nazwy Esperal – to substancja, która pomaga uzależnionej od alkoholu osobie pozostać w abstynencji. Dzięki swojemu działaniu, które uaktywnia się tylko po spożyciu alkoholu, zniechęca i wywołuje wręcz wstręt do sięgnięcia po kolejny kieliszek.

Wszywka alkoholowa Esperal – na czym polega zabieg?

Wszycie wszywki alkoholowej Esperal w gabinecie https://esperalwroclaw.com/ jest zabiegiem nieskomplikowanym i w pełni bezpiecznym, jeśli przeprowadzony jest w specjalistycznym gabinecie lub klinice. Choć może brzmieć tajemniczo, polega na umieszczeniu pod skórą alkoholika tabletki zawierającej substancję czynną Disulfiram i zaszyciu jej. Właśnie dlatego potocznie mówi się, że ktoś się zaszył. Zabieg przeprowadzany jest przez chirurga, na znieczuleniu miejscowym, więc nie ma konieczności hospitalizacji chorego. Tabletkę zaszywa się na pośladku lub w okolicach łopatki. Wiele gabinetów oferuje zabieg wszycia wszywki zarówno w gabinecie, jak i w warunkach domowych u uzależnionego.

Zabieg wszycia Esperalu – jak działa lek?

Głównym zadaniem wszywki Esperal jest utrzymanie osoby uzależnionej od alkoholu w stanie trzeźwości. Jest to bardzo skuteczna metoda, a dzieje się tak dzięki substancji czynnej uwalnianej do krwiobiegu, która daje o sobie znać po spożyciu alkoholu. W trakcie pozostania w abstynencji, alkoholik nie odczuwa żadnych nieprzyjemnych skutków wszycia wszywki Esperal. Jeżeli jednak dojdzie do wypicia nawet znikomej ilości alkoholu, Disulfiram rozpoczyna swoje działania. Powoduje on zaburzenie metabolizmu alkoholu w organizmie, co w efekcie daje odczucie zatrucia alkoholowego. Już kilka minut po przerwaniu abstynencji, uzależniony zaczyna odczuwać mdłości, silne bóle głowy, kołatanie serca i ogólne uczucie niepewności oraz lęki. Te objawy, w połączeniu z zawrotami głowy oraz wymiotami utrzymują się nawet do dziesięciu godzin. Takie rewelacje w większości przypadków skutecznie zniechęcają osobę uzależnioną do ponownego napicia się.

Objawy występujące po wypiciu alkoholu przy wszywce

Powyżej zostały już przedstawione niektóre objawy po spożyciu alkoholu w czasie posiadania aktywnej wszywki z Disulfiramem. Do wszystkich objawów należą:

  • zawroty i silne bóle głowy,
  • nudności oraz wymioty,
  • kołatanie serca,
  • szybkie zmiany ciśnienia tętniczego,
  • duszności i nadmierna potliwość,
  • zaczerwienienie twarzy,
  • ataki paniki i stany lękowe,
  • obawa o własne życie i zdrowie.

Z racji tego, że objawy pozostają z alkoholikiem przez kilka godzin, jest to bardzo traumatyczne i nieprzyjemne przeżycie, dzięki któremu chory zastanowi się kilka razy, zanim ponownie sięgnie po kieliszek.

Jak długo działa Disulfiram?

Esperal wszyty do organizmu alkoholika nie działa do końca jego życia. Najczęściej czas jego uwalniania się do organizmu to około 8-12 miesięcy. Jest to jednak wystarczająco długi czas, by u chorego wykształciły się nowe nawyki, by był w stanie świadomie pozostać w abstynencji i nie mieć ochoty na wypicie alkoholu. Dzięki temu może skuteczniej podjąć dalszą walkę z uzależnieniem od alkoholu. Leczenie alkoholizmu przynosi o wiele lepsze efekty, gdy jest poprzedzone właśnie wszyciem wszywki alkoholowej.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przygotowania do zabiegu wszycia wszywki alkoholowej nie są bardzo skomplikowane, wymagają jednak od uzależnionego wykrzesania z siebie nieco silnej woli. Pacjent nie może przyjść na zabieg będąc pod wpływem, nie może również napić się minimum dwa dni przed zabiegiem. Zaszycie Esperalu powinno odbyć się w sterylnych warunkach, w wybranej klinice, gabinecie czy ośrodku, który zajmuje się tym profesjonalnie. Jeżeli jednak do wszycia musi dojść w domu pacjenta, należy pamiętać, by zabieg przeprowadził doświadczony chirurg, który używać będzie czystych narzędzi.

Podczas konsultacji lekarskiej, która odbywa się przez zaszyciem, pacjent zostaje poinformowany o wszystkich skutkach ubocznych, których może doświadczyć po napiciu się alkoholu. Podpisuje również oświadczenie, że na zabieg zgadza się dobrowolnie i zrozumiał wszystkie informacje przekazane mu przez lekarza.

Sam zabieg trwa około pół godziny i wykonywany jest z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego. Pacjent może zdecydować się na użycie szwów rozpuszczalnych bądź nie – w przypadku tych drugich będzie musiał stawić się na ich zdjęcie.

Czy leczenie Esperalem jest skuteczne?

Pamiętajmy, że wszycie wszywki alkoholowej nie jest cudownym lekiem na alkoholizm. Jest jednak bardzo skuteczną pomocą w walce z uzależnieniem. Swoją skuteczność zawdzięcza szybkiej reakcji z alkoholem, powodując bardzo nieprzyjemne doznania. Większość chorych powstrzymują one skutecznie od napicia się kolejnego piwa czy kieliszka wódki. Dzięki temu uzależniony pozostaje przez długi czas w abstynencji i z większą skutecznością może przejść przez dalsze etapy wychodzenia z nałogu. Mówiąc kolokwialnie – jest mu prościej nie pić alkoholu.

Zdarzają się niestety przypadki tak silnego uzależnienia alkoholowego, że po zakończeniu działania leku, alkoholik szybko powraca do picia, zaprzepaszczając tym samym swoją szansę na lepsze życia. Dlatego tak ważne jest to, by nie traktować Esperalu jako samodzielnej metody leczenia alkoholizmu, a jedynie wsparcia w całej terapii alkoholowej.

Kiedy warto zdecydować się na Esperal?

Esperal wszywany jest najczęściej już przy ostrym alkoholizmie. Można jednak wykonać ten zabieg na każdym etapie uzależniania, na wyraźne życzenie chorego. Poniżej fazy uzależnienia alkoholowego:

  1. Faza wstępna, która jest jeszcze łagodna, ale i trudno rozpoznawalna jako uzależnienie. Najczęściej zlewa się ze zwykłym okazjonalnym piciem, występuje tu już jednak większa tolerancja na działanie alkoholu i szukanie częstszych okazji do napicia się.
  2. Faza ostrzegawcza to etap, w którym chory nie szuka już wymówek, by się napić. Pije coraz częściej i coraz więcej, najczęściej w samotności, ukrywając się przed najbliższymi.
  3. Faza krytyczna to powstałe już poważne uzależnienie, które całkowicie zawładnęło życiem chorego. Uzależniony stawia alkohol na pierwszym miejscu w swoim życiu.
  4. Faza chroniczna, czyli faza ciągłego upojenia alkoholowego. W tej fazie chory praktycznie nie trzeźwieje, przez co zaczyna wyniszczać swój organizm oraz zdrowie psychiczne.

I choć pierwsze dwa etapy uzależnienia są etapami, w których trudno jest zdiagnozować uzależnienie, warto jest podjąć się leczenia jak najszybciej. Jeżeli zauważyłeś u siebie lub u kogoś bliskiego powyższe objawy, nie bój się stawić czoła problemowi i poprosić o pomoc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj