Squash dla początkujących: jak zacząć i co warto wiedzieć przed pierwszym treningiem

0
288

Wybór ulubionej aktywności fizycznej to ważny proces, który pozwoli na kompleksową dbałość o zdrowie. Nie od dziś wiadomo, że ruch to podstawa dobrego samopoczucia. Z uwagi na to warto szukać dziedzin sportowych, które przyniosą radość i zachęcą do regularnej aktywności. Squash to dyscyplina, która może okazać się dobrym pomysłem dla osób, które szukają nowych wyzwań.

Na czym polega gra w squasha? – podstawowe zasady dla początkujących

Każdy, kto choć raz widział mecz tenisa ziemnego, z pewnością szybko przyswoi podstawowe zasady gry w squasha. Ta ciekawa dyscyplina sportowa wymaga dużego zaangażowania, precyzji, umiejętności i skupienia, ale w zamian oferuje uwolnienie niezliczonej ilości endorfin. Podstawową zasadą gry w squasha jest odbijanie piłeczki o ścianę frontową boiska w taki sposób, aby tylko raz odbiła się od podłoża. Zazwyczaj na boisku znajduje się dwóch graczy, którzy odbijają piłeczkę rakietami naprzemiennie. Wygrywa ta osoba, która zdobędzie więcej wygranych setów (mecz składa się z trzech setów). W każdym secie można zdobyć po 11 punktów i zwycięzcą będzie ten, kto pierwszy osiągnie pułap. Dwukrotne odbicie się piłki od ziemi wiąże się ze stratą punktu. Choć w domyśle squash przeznaczony jest dla dwóch osób, to tak naprawdę nie trzeba mieć znajomego partnera, żeby skorzystać z dobrodziejstw tej gry.

Jak się przygotować na pierwszy trening?

Aby rozpocząć treningi, konieczne jest znalezienie odpowiedniego boiska. Oczywiście nasz kompleks posiada pełne wyposażenie, które zapewni dogodne miejsce do uprawiania każdego rodzaju aktywności fizycznej, w tym gry w squasha. Na kort warto się wybrać z kompanem do gry lub skorzystać z możliwości treningu z instruktorem. Podstawą wyposażenia osoby wybierającej się na pierwszy trening powinien być wygodny strój i przede wszystkim sportowe buty, które sprawdzą się w warunkach halowych. Oprócz ubioru ważna jest również rakieta. Większa rakieta może ułatwić trafienie piłki, co niewątpliwie wiele ułatwi osobom początkującym, jednak najważniejsza będzie waga. Im cięższa rakieta, tym szybciej ciało będzie się męczyć, dlatego kwestia rodzaju powinna być indywidualnie rozważona. Kolejny zakup to piłka i tu wybór jest bardzo dużo, jednak początkujący powinni skorzystać z piłki oznaczonej niebieską kropką, która jest przeznaczona dla osób początkujących.

Dodatkowe akcesoria do gry w squasha – co jeszcze może się przydać?

Jeśli masz już podstawowe wyposażenie, to warto pomyśleć również o dodatkowych akcesoriach, takich jak:

  • frotka do włosów,
  • torba na akcesoria sportowe,
  • okulary ochronne,
  • szybkoschnący ręcznik,
  • frotka na rękę, która ochroni przed spływającym potem.

Squash to bardzo angażujący sport, który wymaga sprawności i sporego wysiłku. Warto o tym pamiętać, szczególnie na samym początku i korzystać z dobrodziejstw treningów tylko wtedy, gdy czujemy się w pełni sił i jesteśmy wypoczęci. Zachowanie balansu i wprowadzenie nowej aktywności będzie wówczas czystą przyjemnością i dostarczy wielu pozytywnych wrażeń.

Artykuł powstał dzięki WR Sport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj