USG jamy brzucha a gazy – jak poradzić sobie z tym kłopotem?

0
668

USG jamy brzusznej jest to badanie, dzięki któremu można ocenić, jaki jest stan narządów. Poza tym daje możliwość wykrycia nawet drobnych nieprawidłowości oraz zmian w ich budowie. Jak należy przygotować się do badania, gdy są problemy z gazami? Jak przebiega badanie USG?

Czym jest badanie USG i jak jest wykonywane?

Ultrasonografia, czyli USG jest to nieinwazyjna metoda diagnostyczna. Ma na celu diagnozowanie oraz rozpoznawanie różnych schorzeń, a do tego pozwala monitorować oraz ocenić skuteczność zastosowanego leczenia. Jest to również badanie profilaktyczne, które stwarza możliwość wczesnego wykrycia nawet niewielkich zmian.

Badanie to jest bezpieczne dla pacjenta. Najczęściej wykonuje się je w pozycji leżącej na plecach za pomocą specjalnej głowicy, którą lekarz przykłada bezpośrednio do powierzchni ciała. Czasami, aby można było uzyskać lepszy obraz, wykorzystywane są głowice, które można wprowadzać naturalnymi otworami ciała, jak np. podczas USG ginekologicznego[1].

Jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej?

Na 6 godzin przed badaniem nie należy jeść (osoby z cukrzycą mogą zjeść lekkostrawne śniadanie), a także pić kawy. Nie można również palić papierosów. Aby można było dokonać oceny pęcherza moczowego oraz narządów miednicy, należy wypić około litra niegazowanej wody na 1-2 godziny przed badaniem. Nie powinno się oddawać moczu, ponieważ najlepiej jest, gdy przed badaniem odczuwa się umiarkowane parcie na pęcherz.

Osoby, które mają problemy z gazami jelitowymi, powinny w ciągu 3 dni poprzedzających badanie zastosować środki, które resorbują gazy. Bardzo dobrze sprawdzają się produkty, które mają w swoim składzie symetykon jak np. lek Espumisan.[2] Jego substancja czynna  przyczynia się do zmniejszenia napięcia powierzchniowego pęcherzyków gazu, które znajdują się w masach pokarmowych oraz w śluzie przewodu pokarmowego, co powoduje ich pękanie. W związku z tym te uwolnione gazy mogą być następnie wchłonięte przez ścianę jelita albo usunięte z przewodu pokarmowego w wyniku działania ruchów perystaltycznych jelit.

Główny składnik tych kapsułek ma tylko działanie powierzchniowe, a to oznacza, że nie wchodzi w żadne reakcje chemiczne i dzięki temu można go brać z innymi lekami. Jest również bezpieczny dla osób z cukrzycą, gdyż nie zawiera cukru, a także mogą go stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Te niewielkie kapsułki mogą być stosowane przez osoby w różnym wieku.

Z kolei dzień przed badaniem USG jamy brzusznej powinno się zrezygnować z jedzenia:

  • świeżych owoców i warzyw,
  • gotowanego grochu, fasoli oraz kapusty,
  • różnego rodzaju kasz,
  • świeżego pieczywa,
  • tłustych potraw, a w tym również mięsa,
  • otrębów.

Poza tym nie należy również spożywać produktów, o których dana osoba wie, że powodują u niej wzdęcia oraz zaparcia. Nie można także pić napojów gazowanych.

USG jamy brzusznej powinno być wykonywane tak często, jak to jest konieczne i to nawet wtedy, gdy nie są odczuwane żadne problemy ze zdrowiem. Należy przynajmniej raz na dwa lata wykonywać profilaktyczne badanie USG, co pozwoli na wczesne wykrycie zmian oraz ocenę narządów wewnętrznych.

 

Referencje:

[1] Pietryga M., Toboła K., Ultrasonograficzna diagnostyka prenatalna – możliwości technik 3D [w:] Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 2017, tom 2, nr 4, s. 143-154.

[2] P. Gulbicka, M. Grzymisławski, Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie [w:] Piel. Zdr. Publ., 2016, 6 (1), s. 69-76.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj