Hantle treningowe to jedno z najbardziej popularnych narzędzi do ćwiczeń. Można z nimi wykonywać trening rozwojowy, rehabilitacyjny, a także ogólny. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą z nimi wykonywać ćwiczenia. Regularne ich wykonywanie oraz odpowiednio dobrane zestawy mogą przynieść niesamowite efekty. Jakie rodzaje hantli wyróżniamy? Najogólniej rzecz ujmując dzielą się one na dwa rodzaje: hantle o stałym obciążeniu oraz zmiennym. Jeśli chodzi o hantle stałe, to w tej grupie możemy spotkać hantle żeliwne, wykonane z tworzyw oraz winylowe. W tej grupie znajdują się także hantle zwane kettlebell. Jest to tradycyjny przyrząd do ćwiczeń z Rosji. Środek ciężkości nie jest rozłożony równomiernie. Jest to odważnik o kształcie kuli z uchwytem.

Hantle regulowane to takie, które składają się z gryfu oraz wymiennych talerzy. Głównym ich atutem jest to, że możemy indywidualnie dopasować obciążenie do naszych możliwości. Są one także łatwe w przechowywaniu, gdyż każdą część z osobna możemy położyć i będą one zajmowały mało miejsca. Jeśli zastanawiacie się, czy hantle do siłowni różnią się od hantli do domu, to odpowiedź brzmi – nie. Zarówno w warunkach domowych, jak i profesjonalnych wykorzystywane są takie same sprzęty.

Hantle do ćwiczeń w domu – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Wybór hantli jest bardzo duży. Przed zakupem musimy się zdecydować, do jakich ćwiczeń będą używane, jak często i czy chcemy kupić hantle regulowane czy stałe. Jeśli jesteśmy zdeterminowani do regularnych ćwiczeń w domu i chcemy osiągnąć konkretne wyniki, to najlepiej zaopatrzyć się z hantle regulowane. Wówczas w miarę postępów treningowych będziemy mogli zwiększać obciążenie, a przy tym intensyfikować trening. Tutaj polecamy szczególnie chromowane hantle HMS STC20 2×10 kg.

Wybieramy handle treningowe - jakie mamy opcje? 1

Wykonane z mocnej stali, zapakowane w poręczną i praktyczną walizkę, którą łatwo przechowamy w każdym domu. Bardziej zaawansowaną propozycją są hantle i sztanga w jednym HMS SGP40 40 kg. W zestawie znajdziemy 2 krótkie gryfy, łączenie gryfów, aby powstała sztanga oraz 16 talerzy o różnej wadze. Zestaw ten daje bardzo szerokie możliwości treningowe. Hantle stałe polecane są osobom, które ćwiczą regularnie swój indywidualny zestaw ćwiczeń. Jest to rozwiązanie proste, a przy tym niezwykle skuteczne. W tym przypadku sprawdzi się hantla stalowa HMS HG PRO 6 kg. Posiada gumowe odważniki oraz antypoślizgowy uchwyt.

Gumowe wykończenie gwarantuje tłumienie dźwięku podczas uderzenia oraz zabezpiecza podłogę. Bardzo dużą popularnością cieszą się hantle kettlebell HMS KPC10 CrossFit 10 kg. Stabilna rękojeść oraz wysoka jakość wykonania gwarantują użytkowanie na długie lata. Z tym odważnikiem bardzo efektownie możemy wzmocnić mięśnie głębokie, które odpowiadają za utrzymanie prostej sylwetki.

Jak ćwiczyć z hantlami w domu?

Jeśli zdecydujemy się kupić hantle do domu, to z ich pomocą możemy wykonywać różne treningi. Dla osób rozpoczynających przygodę z hantlami polecane są lekkie obciążenia o wadze 0,5 kg. Jeśli zdecydujemy się na trening aerobowy, to jest to najchętniej wykonywany trening przez kobiety. Tutaj najlepiej sprawdzą się hantle z uchwytami antypoślizgowymi. Dla osób trenujących siłowo polecane są hantle z wymiennymi talerzami lub hantle, które można przemienić w sztangę. Hantle treningowe pozwalają na dodatkowe obciążenie przy wykonywaniu ćwiczeń, które wykonywaliśmy bez obciążenia.

Wybieramy handle treningowe - jakie mamy opcje? 2

Ćwiczenia takie możemy wykonywać w domu podczas codziennych czynności. Hantle pomogą nam wzmocnić wszystkie partie ciała podczas wykonywania konkretnych ruchów. Możemy wzmocnić mięśnie klatki piersiowej, wyszczuplić talię, zwiększyć bicepsy oraz wyrzeźbić nogi i brzuch. Jeśli dołączymy hantle do innych treningów, to pozwolą one na zintensyfikowanie efektów. Najważniejszą zasadą jest to, aby ćwiczyć regularnie. Oczywiście nie wolno się przeforsowywać, szczególnie osoby rozpoczynające przygodę ze sportem powinny uważać. Najlepiej trenować 3 razy w tygodniu przynajmniej 30 minut dziennie. Warto wyrobić sobie nawyk i robić ćwiczenia o jednej porze. Może to być także trening wykonywany podczas oglądania ulubionego serialu. Wówczas łączymy przyjemne z pożytecznym.

Jakie korzyści wypływają z ćwiczeń z hantlami?

Dzięki ćwiczeniom z hantlami wzmocnimy mięśnie naszego ciała, poprawimy swoją kondycję, a także zgubimy zbędne kilogramy. Hantle nie są drogie, a także nie zajmują dużo miejsca. Można je ze sobą zabierać na wakacje czy do parku. Kolejną zaletą jest to, że możemy ćwiczyć z nimi samodzielnie w domu. Nie potrzebujemy asystenta, który musi nas wspierać i pomagać. Ćwiczenia takie są bezpieczne dla stawów. Trening bardzo dobrze modeluje sylwetkę oraz pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Dzięki wysiłkowi poprawia się nam humor, a przy tym wydolność organizmu. Jest to także idealne rozwiązanie dla osób, które nie lubią chodzić na siłownię, bądź nie mają na to czasu. Wystarczy poświęcić 30 minut dziennie, a można to zrobić podczas oglądania telewizji. Ćwiczenia z hantlami pozwalają nam także na korygowanie wady postawy i różnych schorzeń, takich jak na przykład: choroby serca, osteoporoza, czy otyłość. Usprawniają one pracę serca, stabilizują ciśnienie oraz zwiększają przemianę materii. Poprzez wzmocnienie mięśni pleców i klatki piersiowej możemy wzmocnić kręgosłup, a przez to zapobiec wszelakim bólom. Także, jak widać, jest to niedrogi przyrząd, który przynosi niewymierne korzyści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj