Co daje beta-alanina? Suplementacja beta-alaniną a wyniki sportowe

0
528

Beta-alanina jest organicznym związkiem chemicznym z grupy aminokwasów endogennych, syntetyzowanych w organizmie. To jednocześnie popularny suplement diety, stosowany przeważnie przez sportowców. Odgrywa ważną rolę w organizmie człowieka, biorąc udział w syntezie karnozyny. Na co wpływa beta-alanina, jakie wyniki daje przyjmowanie beta-alaniny? W jaki sposób stosować beta-alaninę, by wpłynąć pozytywnie na wyniki sportowe?

Jak działa beta-alanina?

Beta-alanina należy do prekursorów karnozyny, jest niezbędna do jej wytwarzania w mięśniach. Ta natomiast dba o odpowiedni poziom pH, właściwe stężenie karnozyny przeciwdziała zakwaszeniu we włóknach mięśniowych.

Właściwości beta-alaniny pozwalają na usprawnienie procesu treningowego. Zmęczenie mięśni czy upadek mięśniowy przychodzą później, objętość treningu może się zwiększyć. Jest to istotne również podczas zawodów, może mieć duży wpływ na osiągane wyniki.

Stosowanie beta-alaniny w cyklu treningowym

Suplementacja beta-alaniną nie powinna być uzależniona od tego, czy mają miejsce dni treningowe, czy czas regeneracji. Wysoka wydolność fizyczna utrzymywana przez dłuższy czas wiąże się także z utrzymywaniem wysokiego stężenia karnozyny w mięśniach, co jest możliwe przy regularnej suplementacji.

Beta-alaninę można przyjmować w regularnych dawkach, albo też z tak zwaną fazą wysycenia. W pierwszym przypadku dziennie stosuje się zwykle 3-6 gramów preparatu. Z kolei, aby wysycić organizm, przez okres kilku tygodni przyjmuje się zwiększone dawki, a potem stosuje dawkę podtrzymującą.

Dobry suplement diety wsparciem w celach treningowych

Suplementację beta-alaniny warto rozpocząć od przygotowania planu i wyboru preparatów. Czystą beta-alaninę można przyjmować w postaci proszku albo kapsułek. Można też zdecydować się na inny preparat zawierający związek, na przykład fat-burnery czy odżywki.

Całą gamę suplementów diety, których głównym składnikiem jest beta-alanina możesz znaleźć w sklepie firmowym OstroVit: https://ostrovit.com/pl/menu/beta-alanina-18846.html. Beta-alanina to suplement diety kierowany przede wszystkim do osób trenujących i oczekujących wsparcia w regeneracji, poprawiających w ten sposób ogólną wydolność organizmu.

Prawidłowe dawkowanie beta-alaniny dla optymalnej skuteczności

Regularne stosowanie beta-alaniny nie poprawia bezpośrednio wyników sportowców, ale ma na nie duży wpływ. Aby wiązek oddziaływał korzystnie na organizm, ważne jest sukcesywne przyjmowanie beta-alaniny w okresie treningowym oraz nietreningowym.

Najlepiej stosować się do zaleceń producenta, a w razie wątpliwości skonsultować suplementację ze specjalistą. Ewentualne skutki uboczne beta-alaniny przy prawidłowym dawkowaniu nie są groźne, a przez wiele osób uznawane są za dodatkowy czynnik pobudzający przed treningiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj