Jak zachęcić dzieci i młodzież do aktywności fizycznej?

0
396

O tym, jak ważna jest aktywność fizyczna do zachowania dobrej kondycji zdrowotnej, wiadomo od dawna. Rodzice i opiekunowie dzieci zdają sobie sprawę, że wzbudzanie w ich podopiecznych miłości do ruchu może wpłynąć korzystnie na ich rozwój. Jak zachęcać dzieci i młodzież do tego, aby systematycznie ćwiczyły?

Rola rodziców

W dużym stopniu za wspieranie rozwoju fizycznego dziecka odpowiadają rodzice. To od nich w pierwszej kolejności powinien iść dobry przykład. Pamiętajmy, że dziecko chętnie naśladuje swoich opiekunów, a to znaczy, że aktywny rodzic łatwiej zachęci malucha do wykonywania ćwiczeń fizycznych.  Warto stawiać na aktywne zabawy z dzieckiem, zabierać je na wycieczki rowerowe czy długie spacery. I wcale nie trzeba przeznaczać na to sporo czasu. Już zamiana samochodu na pieszą wycieczkę, gdy potrzebujemy zrobić zakupy, może być alternatywą dla spokojnego spaceru. Co więcej, kiedy dziecko dorośnie na tyle, aby to zrozumieć, warto wytłumaczyć mu jaką rolę, pełni aktywność fizyczna w utrzymaniu zdrowia.

Sport z rodzicami to dla malucha świetna zabawa. Oczywiście każdy rodzic powinien zwrócić uwagę na to, aby aktywność była dostosowana do wieku oraz umiejętności malucha. Nie zawsze musi to być jakiś konkretny zestaw ćwiczeń fizycznych. Gra w piłkę z tatą, zabawa w berka, chowanego czy w podchody to świetne opcje na to, aby rozwijać w dziecku miłość do aktywności i jednocześnie zapewnić mu stosowną dawkę rozrywki.

Rola szkoły

Na zainteresowanie maluchów aktywnością ruchową duży wpływ ma również szkoła. Instytucje oświatowe stawiają na wychowanie fizyczne, włączając je do planu zajęć. Jednak to, czy zajęcia sportowe będą kojarzyły się dzieciom pozytywnie, czy negatywnie, zależy w dużej mierze od sposobu ich prowadzenia. Dzieci często lubią rywalizację, dlatego oprócz standardowych lekcji wychowania fizycznego, szkoła powinna postawić też na organizację imprez sportowych. Wiele placówek ma już sale gimnastyczne. Inwestując w dobrej jakości sprzęt sportowy oraz inne akcesoria, takie jak tory przeszkód, czy kotary przemysłowe, które pozwalają oddzielać poszczególne części hali sportowej, można stworzyć atmosferę małej szkolnej olimpiady.  Zadaniem szkoły jest nie tylko wprowadzenie regularnych zajęć ruchowych i realizacja programu oświatowego. Im bardziej urozmaicone będą lekcje i im więcej zainwestuje się również w zajęcia poboczne dla dzieci, tym łatwiej będzie przekonać je, że sport to nie tylko zdrowie, ale i świetna zabawa.

Zdrowe nawyki powinno się budować dzieci już od pierwszych dni życia. Rodzice i opiekunowie, którzy pokażą maluchom, że ruch jest ważny dla zdrowia i sami będą tego dobrym przykładem, mają szansę wzbudzić w nich miłość do sportu już w wieku dziecięcym. Jednak chcąc zachęcić dziecko do ćwiczeń, nie wystarczy tylko pokazać szeregu wariacji treningowych. Dzieci przede wszystkim szukają rozrywki, dlatego aktywność fizyczna powinna być dla nich jak najbardziej urozmaicona i kojarzyć się ze świetną zabawą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj