Rezonans magnetyczny – co warto wiedzieć?

0
418

Rezonans magnetyczny można określić, jakie badanie, które jest w nieinwazyjne. Z tego względu nie ma ograniczeń co do częstotliwości jego wykonywania. Tę metodę zalicza się do diagnostyki obrazowej, do której przeprowadzenia wykorzystywane są magnetyczne właściwości atomów. Aby mogło być ono przeprowadzone, potrzebne są takie elementy, jak m.in. pole magnetyczne, czy fale radiowe. W wyniku przeprowadzonego badania możliwe jest uzyskanie dokładnego obrazu poszczególnych narządów. Wykonanie rezonansu magnetycznego pozwala na uzyskanie szczegółowego obrazu m.in. kręgosłupa, a także jamy serca, czy naczyń krwionośnych. Czas trwania tego nieinwazyjnego badania może być zróżnicowany może od kilku, kilkunastu minut do nawet godziny. Wszystko zależy od tego, która część ciała jest badana oraz czy konieczne jest jego powtórzenie ze względu na nieumyślne poruszenia się pacjenta. Przeprowadzenie tego badania umożliwia radiologowi przeprowadzenie szczegółowej analizy, diagnozy oraz sporządzenie opisu. Rezonans magnetyczny to możliwość postawienia wykrycia choroby lub wykrycia jej na wczesnym etapie. Więcej dowiesz się na https://rexmedica.pl/rezonans-magnetyczny/.

Rezonans magnetyczny – w jakich sytuacjach zaleca się jego wykonanie?

Możliwość uzyskania bardzo dokładnego obrazu układu kostnego sprawia, że wykonanie rezonansu magnetycznego może być pomocne przy diagnozie przyczyny bólów kręgosłupa, wykryciu stanów zapalnych, a także zmian zwyrodnieniowych. Takie badanie jest pomocne w postawieniu diagnozy, gdy istnieje podejrzenie udaru, padaczki, czy choroby Alzheimera. Możliwość niezwykle szczegółowej diagnostyki tkanek mózgu pozwala na stwierdzenie obecności zmian rozrostowych, wskazania urazu mózgu, bądź czaszki, stwierdzenie choroby przysadkowej mózgu, stwardnienia rozsianego, czy zapalenia opon mózgowych. Rezonans magnetyczny jest również zalecany w przypadku podejrzenia chorób nowotworowych takich jak raka mózgu, narządów rodnych u kobiet, a także gruczołu krokowego w przypadku mężczyzn. Dodatkowo rezonans magnetyczny zalecany jest w przypadku chorób tkanek miękkich takich jak guzy, czy urazy.

Rezonans magnetyczny – gdzie wykonać?

Istnieje możliwość w niektórych przypadkach skorzystania z badań refundowanych, jak i wykonanie ich prywatnie, co jest dobrą alternatywą, jeśli danej osobie zależy na czasie, ponieważ pozwoli to uniknąć długiego wyczekiwania w kolejkach. Wykonanie takiego badania jest możliwe w centrach diagnostyki obrazowej. Warto wybierać miejsca, które korzystają z nowoczesnych metod dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologicznie urządzeń i mają wieloletnie doświadczenie, co pozwala na przeprowadzenie badań najwyższej jakości. Jednocześnie inną istotną kwestią jest dostęp pacjenta do konsultacji ze specjalistami z zakresu radiologii. Istotną kwestią jest stosowanie się do odpowiednich standardów bezpieczeństwa, korzystna cena oraz możliwość szybkiego przeprowadzenia badania. Jednym z miejsc, które spełnia te kryteria, jest REX MEDICA, które świadczy usługi już od 12 lat i przeprowadziło już 145 000 badań pacjentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj