Dieta wegańska – jak sprostać wymaganiom organizmu?

0
546

Niektórzy nadal twierdzą, że dieta wegańska czyni więcej szkody niż pożytku. Jest to oczywiście dalekie od prawdy – wiemy to dzięki badaniom i ciągle aktualizowanym zasadom żywienia. Takie przekonania wiążą się z brakiem wiedzy i przyzwyczajeniami, których trudno się pozbyć. Jednak dieta wegańska rzeczywiście wymaga pewnych modyfikacji. Jakich?

Białko nie tylko zwierzęce

Wielka bitwa o białko toczy się nie tylko z weganami, ale również wegetarianami. Ponoć tylko mięso jest w stanie zapewnić odpowiednią ilość pełnowartościowego białka. To oczywiście nieprawda. Nasiona strączkowe, takie jak bób, groch, soczewica, soja i tak dalej, są w stanie zapewnić weganom niezbędne aminokwasy, bez których dieta byłaby uboga i szkodliwa dla zdrowia. Na szczęście roślinnych źródeł białka jest naprawdę wiele.

A co z żelazem?

Żelazo może okazać się odrobinę problematycznym zagadnieniem. Rzeczywiście pierwiastek ten znajduje się głównie w mięsie, a dokładniej w podrobach i mięsie czerwonym. Nadal jednak możemy odnaleźć żelazo także w warzywach – burakach, naci pietruszki, szpinaku. Jest to żelazo niehemowe, a zatem gorzej przyswajalne. Czy to problem? Nie. Jeśli jesz mięso, niekoniecznie dostarczasz organizmowi niezbędnej ilości żelaza. Jeśli jesz tylko produkty roślinne, być może Twoja dieta jest bardziej przemyślana. Wszystko zależy od tego, jak dieta jest rozpisana i egzekwowana. Nie od tego, kto je, a kto nie je mięsa. Zrób niezbędne badania krwi i sprawdź, czy potrzebujesz żelaza, czy też jest ono w normie.

Witamina B12

Jest to witamina, która występuje wyłącznie w produktach odzwierzęcych. Weganie muszą więc ją suplementować. Nie zawsze jednak musisz łykać tabletki – czasem wystarczy wybierać mleko i jogurty (wegańskie), które wzbogacone są w tę właśnie witaminę. Większość produktów jest.

Jeśli obawiasz się, że nie sprostasz wegańskim wymaganiom, zawsze możesz postawić na rozwiązanie, jakim jest dieta pudełkowa wegańska. Warszawa, ale też inne duże miasta z pewnością zapewnią Ci odpowiednie produkty dobrane zgodnie z Twoimi potrzebami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj