kot po sterylizacji

Sterylizacja kota w wielu przypadkach jest konieczna. Wie to każdy właściciel, który chociaż raz przeżył okres kociej rui albo po prostu posiada kota wychodzącego. Często zabieg ten wzmaga jednak u naszego pupila ogromny, niepohamowany apetyt. Co zrobić w takiej sytuacji? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Dlaczego kot po sterylizacji dużo je?

Kot po sterylizacji niewątpliwie wymaga szczególnej opieki. Istotne jest nie tylko większe zainteresowanie nim w okresie rekonwalescencji, ale i w późniejszym czasie. Początkowo zwierzak jest bardzo zmęczony, osłabiony i niechętny do jedzenia. Z czasem jednak, kiedy wraca do sił, wzmaga się w nim ogromny, niepohamowany apetyt. Żadne karmy dla kotów nie spełniają wówczas jego wymagań i zaczyna nawet interesować się „ludzkim” jedzeniem. Oczywiście raz po raz można „poczęstować” kota świeżym łososiem, ale bez przesady. Karmy dla kotów powinny w zupełności wystarczyć i w pełni zaspokajać jego potrzeby. No ale dlaczego kot ma tak duży apetyt? W wyniku sterylizacji zmienia się gospodarka hormonalna w kocim organizmie. Przez to nawet 3-4 razy bardziej narażony jest na otyłość.

Jak karmić kota po sterylizacji?

Posiadając kota z olbrzymim apetytem po sterylizacji należy dostosowywać posiłki do jego potrzeb i możliwości. Najlepiej kierować się zaleceniami i proporcjami, wskazywanymi na opakowaniach poszczególnych produktów. Jeżeli jednocześnie karmimy kota karmą mokrą i suchą, można natomiast skorzystać z wygodnych, internetowych kalkulatorów. One pomogą nam obliczyć, ile jedzenia potrzebuje nasz kot. Kluczowe jest jednak to, by nie przekarmiać kota. Należy uwzględnić prowadzony przez niego tryb życia. Producenci karm na etykietach z reguły wskazują pewne „widełki” w dawkowaniu. Dla kota w określonym wieku i o określonej wadze istnieje optymalna większa i mniejsza porcja. Należy jednak pamiętać, że większa zarezerwowana jest przede wszystkim dla kotów bardzo aktywnych, czyli z reguły tych wychodzących. Koci domatorzy powinni otrzymać nieco mniejszą porcję.

Jaka karma dla kota po sterylizacji?

Oczywiście nie trzeba wcale kupować specjalistycznej karmy dla kotów. Nasz pupil może spożywać dokładnie to samo, co przed sterylizacją. Warto jednak podkreślić, że karmy weterynaryjne dla kotów po sterylizacji są mniej kaloryczne. Zawierają też szczególne składniki, w tym chociażby L-karnitynę, która poprawia przemianę materii i jednocześnie zapobiega nadwadze i otyłości. Dodatkowo można w nich znaleźć wysokiej jakości białko. Taka karma bazuje bowiem na źródłach pełnowartościowego białka zwierzęcego, w tym chociażby indyku i tuńczyku, o bardzo korzystnym składzie aminokwasowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here