Lato sprzyja temu, aby wyjść z siłowni czy sali fitness w plener. To doskonały sposób na spędzenie czasu wolnego na rowerze, spacerach czy grę w piłkę. Ale co na siebie ubrać i czym się kierować przy doborze odzieży sportowej przy aktywności fizycznej na dworze. 

Niezależnie od pogody i czasu naszego treningu musimy pomyśleć o innego typu odzieży, niż do sali fitness, gdzie możliwość zamarznięcia jest dużo niższa. Zazwyczaj zaopatrujemy się w dodatkowe jej elementy jak np. kurtka czy bluza.

Dobór odzieży do treningu w plenerze- ogólne wskazówki:

  • im dłuższy trening czy aktywność fizyczna, tym istotniejsza jakość ubioru
  • ubiór należy dostosować do temperatury, ale również do intensywności ruchu i długości wysiłku. Należy po prostu sprawdzić, jak czujemy się w danych warunkach (dlatego warto kupować uniwersalną odzież termo aktywną)
  • na trening ubieramy się lekko (tak, aby nie odczuwać od razu komfortu cieplnego), ale izolujemy się od warunków zewnętrznych
  • odzież termoaktywna robi największą różnicę w komforcie treningu w skrajnych temperaturach (bardzo niskich lub wysokich)
  • Uniwersalna odzież termoaktywna to odzież lekka. Lepiej wybierać właśnie takie produkty, niż na przykład kurtki z ociepleniem, czy grube bluzy z merynosa, które sprawdzą się w turystyce czy narciarstwie, ale nie w intensywnej aktywności. Łatwo jest to zauważyć na przykładzie czapek czy rękawiczek: narciarskie rękawice czy czapki będą zbyt ciepłe przy krótkiej, intensywnej aktywności fizycznej, niezależnie od temperatury.

Odzież sportowa do treningów w plenerze można podzielić na dwie warstwy:

  1. Najbliższa ciału
  2. Zewnętrzna izolująca

Dodatkowo można dodać warstwę ocieplającą, która sprawdza się w turystyce lub sportach, gdzie intensywny wysiłek  łączy się z okresami o małej intensywności, jak np. narciarstwo. Jednakże lepszym rozwiązaniem jest większa ilość lekkiej bielizny termoaktywnej.

Zobacz również:  Słuchawki dla aktywnych Aftershokz Trekz Titanium

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here