Idealne remedium na stres! Dowiedz się, czym jest łaźnia parowa

0
653

Każdy z nas miewa w życiu takie chwile, kiedy potrzebujemy „twardego resetu” i zdystansowania się od codzienności. Bywamy przemęczeni, zestresowani, mamy serdecznie dość nieciekawej pogody, ale z drugiej strony nie możemy sobie pozwolić na dłuższy wyjazd. Idealnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z łaźni parowej, która w ciągu dosłownie kilkudziesięciu minut przywróci Ci chęć do życia i pozwoli zapomnieć o problemach dnia codziennego. Czym jest łaźnia parowa i gdzie możesz skorzystać z takiej atrakcji? Zapraszamy po szczegóły.

Współczesne łaźnie parowe to oazy relaksu

Łaźnie parowe cieszyły się ogromną popularnością już w starożytności, szczególnie w Cesarstwie Rzymskim, w Turcji oraz w krajach Bliskiego Wschodu. Budowano je wszędzie tam, gdzie był dostęp do gorących źródeł wody termalnej. Początkowo zarezerwowane dla szlachetnie urodzonych, z czasem stały się centrami życia społecznego, utrzymywania relacji towarzyskich i oczywiście podstawą dbania o higienę.

Współczesna łaźnia parowa gwarantuje bardzo wysoki komfort pobytu – do dyspozycji gości są wygodne siedziska i leżanki wyłożone mozaiką ceramiczną oraz prysznice (niezbędne do schłodzenia ciała). Panuje w nich specyficzny mikroklimat, łączący wysoką temperaturę oraz wilgotność powietrza. Takie warunki potęgują efekt relaksacyjny, terapeutyczny oraz kosmetyczny.

Czym różni się łaźnia parowa od sauny parowej?

Wiele osób używa tych terminów zamiennie, tymczasem łaźnia parowa i sauna parowa to dwie zupełnie różne rzeczy. W saunie jest o wiele goręcej, ponieważ utrzymuje się w niej temperaturę w przedziale od 50 do 110 stopni Celsjusza. Z kolei poziom wilgotności wynosi maksymalnie 65%.

W łaźni parowej jest znacznie chłodniej – temperatura oscyluje w granicach od 40 do 55 stopni Celsjusza. Z drugiej strony w łaźni panują prawdziwe „tropiki”, z wilgotnością powietrza sięgającą nawet 100%.

Tak diametralne różnice w zakresie mikroklimatu decydują o tym, że łaźnia parowa jest bezpieczniejsza dla korzystających z niej osób. Kąpieli można w niej zażywać nawet codziennie, oczywiście o ile nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych.

Co dają seanse w łaźni parowej? Najważniejsze korzyści dla zdrowia

Już starożytni wiedzieli, że kąpiele w łaźni parowej mają znakomity wpływ na stan skóry i pomagają w radzeniu sobie z różnego rodzaju problemami dermatologicznymi. Wysoka temperatura i wilgotność powietrza potęgują pocenie się, a tym samym przyspieszają usuwanie z organizmu toksyn i innych szkodliwych produktów przemiany materii. Taka kąpiel oczyszcza pory oraz ułatwia wchłanianie substancji odżywczych zawartych w kosmetykach pielęgnacyjnych.

Kąpiele w łaźni parowej są balsamem na ludzką psychikę. Specyficzny mikroklimat pozwala nam się całkowicie odprężyć, co wiele osób wykorzystuje do ucięcia sobie krótkiej drzemki. Po seansie trudno nie dostrzec różnicy – ciało jest rozluźnione, znika napięcie mięśniowe, czujemy się błogo, a problemy, z którymi weszliśmy do łaźni, teraz wydają się być już znacznie łatwiejsze do przezwyciężenia.

Warto również wspomnieć o korzyściach zdrowotnych, spośród których na szczególną uwagę zasługują:

  • oczyszczenie górnych i dolnych dróg oddechowych,
  • poprawa funkcjonowania układu krwionośnego,
  • złagodzenie dolegliwości reumatycznych,
  • wzmocnienie odporności,
  • złagodzenie dermatoz.

Gdzie możesz skorzystać z kąpieli w łaźni parowej?

Dziś łaźnie parowe to przede wszystkim atrakcje dla gości kompleksów termalnych, które są chętnie odwiedzane zarówno przez kuracjuszy, jak i osoby szukające odskoczni od problemów dnia codziennego, chcące zafundować sobie maksimum relaksu po trudnym okresie w życiu zawodowym czy prywatnym itd.

Wybierając kompleks zwróć uwagę na to, czy oferuje dostęp do kilku łaźni parowych różniących się panującymi w nich warunkami. Swoją przygodę z odżywczymi, relaksującymi kąpielami parowymi warto zacząć od łaźni, w której temperatura wynosi około 50 stopni Celsjusza.

Jeśli celujesz przede wszystkim w efekt kosmetyczny i nie lubisz upału, to wybierz łaźnię odświeżającą, w której temperatura nie przekracza 45 stopni Celsjusza.

Bardzo atrakcyjną propozycją są także łaźnie parowe, w których można skorzystać z seansów aromaterapii w temperaturze około 40 stopni Celsjusza.

Tak szeroki wybór łaźni parowych znajdziesz w Termach BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej, czyli w jednym z najnowocześniejszych w Polsce kompleksów basenowych zasilanych wodą termalną. Wejdź na oficjalną stronę kompleksu https://www.termybukovina.pl, sprawdź pozostałe atrakcje i kup wygodnie bilety online.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj