Odpowiedni dobór sprzętu sportowego odgrywa kluczową rolę zarówno dla dziecka, które będzie stawiać swoje pierwsze kroki narciarskie, jak i już bardziej doświadczonej latorośli. W okresie początkującym u naszej małej pociechy istotną sprawą będzie odgrywała tzw. fantazja, czyli frajda zjeżdżania z górki, natomiast z biegiem czasu przeobrazi się ona już w konkretną technikę.

Sposób traktowania jazdy na nartach ma wpływ na dobór bezpiecznego sprzętu dla naszej pociechy. Dzieci zaczynają jazdę na nartach w wieku 3-5 lat, w zależności od sprawności i koordynacji ruchowej.  Dlatego w tej fazie nauki należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby narty były bezpieczne i ułatwiały poruszanie się, a tym samym naukę i opanowanie podstaw jazdy na nartach. Muszą więc być odpowiedniej długości. Dla małego dziecka wybieramy najkrótsze narty. Eksperci doradzają w przedziale 60-80 cm w zależności od wzrostu, z głębokim taliowaniem. Aby dokładnie dopasować długość narty należy zmierzyć wzrost dziecka do pachy. Jednym słowem indywidualna długość nart dla naszej pociechy powinna mieć mniej niż 25-30 cm wzrostu małego amatora narciarstwa. Jeśli zaś trafią nam się nieco dłuższe narty, sięgające np. do barków czy szyi, to na takim sprzęcie równie dobrze nasza pociecha sobie poradzi. Niemniej jednak będzie musiała włożyć nieco więcej wysiłku w trening.

Narty dla 6-12 lat – tutaj należy rozpatrzyć dwie opcje. Jeżeli nasza pociecha ma pewną praktykę w jeżdżeniu to można już jej wydłużyć narty do barku, ale nadal z głębokim taliowaniem. Gdy zaś doskonale sobie radzi na stoku, nie ma problemów ze skrętem, lubi prędkość i doskonale się z tym czuje, to można dobrać nie co dłuższe narty, sięgające do brody lub nosa, nieco mniej taliowane.  Młody człowiek będzie miał wtedy możliwość bardziej rozwinięcia swoich umiejętności i poczuć nieco prawdziwego narciarskiego „racingu”.

Zobacz również:  Czas na aktywność fizyczną - wybierz komfortową i funkcjonalną odzież i akcesoria 4F

Gdy w wieku 6-12 lat nasza pociecha dopiera zaczyna stawiać pierwsze kroki na stoku, to w tym wypadku należy się kierować zasadą: narta 20-30 cm krótsza  niż wzrost naszego dziecka, typu slalomowego. Tego typu narty są szersze, stabilniejsze i charakteryzują się mniejszym promieniem skrętu. Dzięki czemu ułatwiają naukę jazdy początkującym.

 

Narty dedykowane dla juniorów są odpowiednim sprzętem dla dzieci, niezależnie od tego czy nasza pociecha stawia dopiero pierwsze kroki na nartach, czy ma już w miarę opanowaną jazdę. Charakteryzują się one tym, że lepiej poddają się prowadzeniu nawet przy stosunkowo niewielkiej masie narciarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj