Na naszych ulicach wciąż możemy spotkać maszerujące osoby z charakterystycznymi kijkami.  Nordic walking posiada wielu zwolenników, jak i przeciwników. Czy trening przy użyciu tej metody jest wart poświęcenia mu czasu i uwagi ? Ten artykuł powinien pomóc  odpowiedzieć na to pytanie.

 

Czym jest Nordic Walking ?

Nordic walking jest techniką marszu z wykorzystaniem specjalnie zaprojektowanych kijków, które powstały w wyniku połączenia kijów trekkingowych i kijów do nart biegowych. Przypomina nieco narciarstwo biegowe, ale bez nart. Zastosowanie kijków sprawia, że trening jest skuteczniejszy niż zwykły marsz gdyż dodatkowo wzbogacony jest o uruchomienie obręczy barkowej . Zaletą nordic walking jest również fakt, iż tę formę aktywności ruchowej uprawiać może każdy niezależnie od wieku i płci, w każdym klimacie, w dowolnym terenie, na wszystkich nawierzchniach i co istotne – przez cały rok. Zanim jednak zdecydujemy się na trening nordic walking, musimy się zapoznać z techniką chodzenia z kijkami. Właściwa technika nordic walking umożliwia połączenie pracy nóg i pracy ramion.

 

Działanie marszu nordyckiego

Jak każda forma rekreacji, spacer z kijkami pozwala uzyskać kondycję , poprawia wydolność organizmu, a przy okazji odciąża stawy. Zastosowanie kijków pozwala na wykonywanie dłuższych spacerów bez szybkiego zmęczenia. Ponad to w trakcie takiego marszu oprócz mięśni nóg aktywowane są również górne partie ciała, czyli ramiona, barki, ręce, mięśnie klatki piersiowej oraz kręgosłupa. Uczestniczą w tym niemal wszystkie mięśnie, badania dowodzą czynne zaangażowanie około 90% mięśni ciała. Również spalanie kalorii jest intensywniejsze niż podczas biegania i to o 20%, przy czym obciążenie dla stawów i kręgosłupa jest w przypadku równego podłoża o około 5 kilogramów mniejsze. Dlatego nawet osoby otyłe mogą dzięki tej technice bezpiecznie kształtować swoją sylwetkę.  Nawet osoby starsze i po przebyciu choroby mogą uprawiać nordic walking. Co jest równie ważne, podczas treningu w organizmie zwiększa się produkcja endorfin, czyli hormonów szczęścia, dzięki czemu poprawia się nasz nastrój. Przemiana materii podlega pozytywnej stymulacji, co wpływa na redukcję zbędnych kilogramów.

 

Podstawowe zasady Nordic Walking

  • Kroki stawiamy, zaczynając od pięty, przetaczamy śródstopie, wybijając się z palców. Kroki powinny być dłuższe niż zwykle.
  • Chwytamy rękojeść kija na końcu wymachu ramienia do przodu i otwieramy dłoń po wypchnięciu kija do tyłu, kiedy ręka jest już za biodrem.
  • Przez cały czas marszu kijki są skierowane ukośnie w tył.
  • Ręka wysunięta do przodu nie powinna przekraczać linii bioder.
  • Prawy kij dotyka podłoża w momencie kiedy stawiamy na nim lewą piętę i odwrotnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj