W sezonie infekcyjnym u osób dorosłych i dzieci często występuje ostre zapalenie gardła, które zazwyczaj ma podłoże wirusowe, chociaż może też wiązać się z infekcją bakteryjną i nie tylko. Objawy ostrego zapalenia gardła mogą być bardzo uciążliwe, wpływając na komfort i codzienne funkcjonowanie chorego. Jak rozpoznać ostre zapalenie gardła i jak skutecznie leczyć tę dolegliwość? Informacje na ten temat można znaleźć w poniższym artykule.
Czym jest ostre zapalenie gardła i jakie może mieć przyczyny?
Ostre zapalenie gardła to, inaczej mówiąc, ostry stan zapalny śluzówki gardła, który wiąże się z szeregiem nieprzyjemnych objawów. Najczęściej za dokuczliwe symptomy odpowiadają wirusy, jednak przyczyną ostrego zapalenia gardła mogą być również bakterie, a nawet grzyby. Najwięcej przypadków ostrego zapalenia gardła pojawia się w sezonie infekcyjnym, czyli w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną.
Ostre zapalenie gardła może dać się mocno we znaki, rzutując niekorzystnie na codzienne funkcjonowanie chorego. Gdy dolegliwości są nasilone, a dostępne bez recepty leki nie są skuteczne, rozsądnym rozwiązaniem będzie konsultacja z lekarzem.
Koniecznie należy skonsultować się z lekarzem, jeśli u pacjenta pojawi się wysoka gorączka, a ból gardła będzie znacznie utrudniać przełykanie czy mówienie, gdyż może to wskazywać na infekcję bakteryjną. W sezonie infekcyjnym, gdy zapalenie gardła występuje najczęściej, dostęp do lekarza przyjmującego stacjonarnie bywa jednak utrudniony, a kolejki oczekujących długie. Ze specjalistą można się jednak skonsultować nie tylko stacjonarnie, ale również na odległość – konsultacje online z możliwością otrzymania e-recepty są dostępne, a ich zaletą jest to, że można odbyć je niemal od ręki, bez potrzeby wcześniejszej rejestracji.
Jak objawia się ostre zapalenie gardła?
Do głównych objawów zapalenia gardła można zaliczyć uczucie dyskomfortu lub drapania w gardle, ból gardła, trudności z przełykaniem i mówieniem, chrypkę, zmianę barwy głosu, uczucie suchości w gardle i obrzęk śluzówki gardła czy obecność nalotu na śluzówce. Objawy ostrego zapalenia gardła mogą się jednak nieco różnić – zależnie od przyczyny, która doprowadziła do rozwoju stanu zapalnego.
- Ostre wirusowe zapalenie gardła – objawia się najczęściej bólem gardła, a poza tym może mu towarzyszyć katar i kaszel, a nawet lekko podwyższona temperatura, ból głowy czy bóle mięśni. Odpowiadają za nie głównie wirusy grypy i paragrypy, koronawirusy czy rinowirusy.
- Ostre bakteryjne zapalenie gardła (angina paciorkowcowa) – objawia się bardzo silnym bólem gardła, który utrudnia przełykanie i mówienie. Towarzyszy mu również wysoka gorączka i ból głowy, a niekiedy też nudności czy wymioty.
- Ostre zapalenie gardła (mononukleoza zakaźna) – również ma podłoże wirusowe, przy czym niekiedy łączy w sobie objawy infekcji wirusowej i bakteryjnej gardła – pojawia się uczucie osłabienia i rozbicia, ale też silny ból gardła i wysoka gorączka. Mononukleoza zakaźna wiąże się również z powiększeniem węzłów chłonnych i śledziony.
- Ostre grzybicze zapalenie gardła – występuje stosunkowo rzadko, w tym głównie u pacjentów z niedoborami odporności. Za dolegliwość odpowiadają drożdżaki Candida albicans.
Ostre zapalenie gardła – leczenie
Leczenie ostrego zapalenia gardła powinno być dostosowane do zdiagnozowanej przyczyny choroby. W przypadku ostrego wirusowego zapalenia gardła stawia się na leczenie objawowe – antybiotyki nie działają na wirusy, zatem nie ma potrzeby przyjmować ich bezzasadnie. Przy wirusowym zapaleniu gardła stosuje się leki objawowe, w tym przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ważne jest również, aby pacjent wypoczywał oraz przyjmował dużą ilość płynów. Pomocne mogą być też miejscowe preparaty z chlorheksydyną, benzydaminą czy lidokainą. Przy podrażnieniu śluzówki gardła sprawdzają się ponadto preparaty ziołowe, w tym na bazie prawoślazu, porostu islandzkiego, podbiału czy szałwii lekarskiej. Jeśli jednak dojdzie u pacjenta do ostrego bakteryjnego zapalenia gardła, konieczne może być wdrożenie dostępnej na receptę antybiotykoterapii. Z tą nie ma co zwlekać, gdyż bakteryjne zapalenie gardła może mieć groźne powikłania.
Artykuł powstał dzięki przychylności TenDoktor.pl