Trening siłowy bez ciężarów – Taką możliwość daje kalistenika

0
2738
Thank you for your visit and comments on this photo ! Facebook 500px Instagram

Masz już dość ciężarów na siłowni ? Szukasz urozmaicenia dla treningu siłowego ? Idealne obciążenie, które może zostać wykorzystane w treningu stanowi Twoje własne ciało. Na tym bazuje właśnie kalistenika czyli trening siłowo-wytrzymałościowy z wykorzystaniem masy własnego ciała. Ciężar ciała oraz grawitacja wykorzystane w ćwiczeniach sprawiają, że mięśnie wyglądają jak po tradycyjnym treningu na siłowni.

Kalistenika jest jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin w naszym kraju. Trening kalisteniczny wykorzystuje takie ćwiczenia jak: pompki, przysiady, podciąganie na drążku, pompki „szwedzkie”), czy brzuszki. Ta forma aktywności fizycznej była już znana i stosowana w starożytnej Grecji i i Rzymie. Kalistenika doskonale rozwija muskulaturę ciała. Wystarczy spojrzeć na profesjonalnych akrobatów, którzy nigdy nie zagościli na siłowni, a muskulatura ich ciała może zawstydzić niejednego stałego bywalca siłowni. To co sprawia, że tak wyglądają to ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała.

Zalety Kalisteniki

Kalistenikę można ćwiczyć wszędzie, zarówno w klubie fitness jak i w plenerze lub we własnym domu. Wystarczy nasze ciało, kawałek podłogi w domu, krzesła i drążek. Trening w plenerze dodatkowo lepiej dotlenia i hartuje nasz organizm.

Kalistenika jest w zasadzie sportem darmowym, gdyż do treningu potrzebujesz tylko własnego ciała. Nie potrzebujesz drogich przyrządów, odpowiednich ubrań czy karnetu na siłownię. Możesz ją ćwiczyć we własnym domu kiedy tylko masz na to ochotę.

Oprócz rozwoju siły, kalistenika rozwija także naszą  zwinność, wytrzymałość, dynamikę oraz  koordynację ruchową. Jest odpowiednia zarówno, kiedy naszym celem jest spalanie tkanki tłuszczowej, jak i rozbudować masy mięśniowej. Plusem są także szybkie efekty jakie możemy uzyskać dzięki ćwiczeniom kalistenicznym. Już po kliku tygodniach uwidaczniają nam się mięśnie brzucha, klatka piersiowa wydaje się pełniejsza,  ramiona większe. Dodatkowo szybko wzrasta nasza siła i wytrzymałość.

W kalistenice każdy trening może wyglądać inaczej, a jedyne co nas ogranicza to nasza wyobraźnia. To doskonały wybór dla tych, którzy nie cierpią monotonii, robienia w kółko tych samych ćwiczeń, odliczania serii, powtórzeń i szybko się nudzą treningami.

Podstawowe Ćwiczenia Kalisteniczne

Wystarczy tylko 6 ćwiczeń, aby skutecznie wzmocnić i wyrzeźbić wszystkie partie ciała. Zestaw ten nazywany jest Wielką Szóstką Kalisteniczną i składa się z następujących ćwiczeń:

  1. Pompki – wzmacniają klatkę piersiową i tricepsy.
  2. Podciąganie na drążku – trenują mięśnie pleców i bicepsy.
  3. Przysiady – wzmacniają mięśnie nóg.
  4. Unoszenie nóg – pracują mięśnie brzucha.
  5. Mostek – wzmacnia mięśnie kręgosłupa.
  6. Pompki na poręczach, tzw. dipy (pompki „szwedzkie”) – trenują mięśnie obręczy barkowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj