Od dłużnego czasu możemy zauważyć tendencję, że prowadzenie zdrowego trybu życia mocno zyskało na popularności. Jest to zjawisko jak najbardziej pozytywne, ponieważ wiele ludzi zostało zmotywowanych do zmiany dotychczasowego stylu funkcjonowania. W Internecie pojawia się wiele cennych wskazówek, z których możemy skorzystać układając plan działania. Jednak z drugiej strony, jest też wiele osób, które zostały przytłoczone nadmiarem informacji, a w konsekwencji, mimo chęci, nie podjęło się żadnych działań w kierunku zmiany czegokolwiek. W sieci zamieszczanych jest mnóstwo porad, diet i treningów, których autorzy zapewniają nas o najwyższej skuteczności. Jednak, my jako osoby początkujące kompletnie nie wiemy od czego rozpocząć naszą przygodę ze zdrowym trybem życia. Oprócz chaosu informacyjnego, należy też wspomnieć o tym, że każdy z nas jest zupełnie inny. Z tego powodu dieta i treningi, które stosuje nasz znajomy niekoniecznie przyniosą nam takie efekty i tyle satysfakcji co jemu. Na zdrowy tryb życia wpływają dwa główne elementy, które znajdziesz poniżej.

Podstawa to zbilansowana dieta

Jeżeli należałoby wskazać, który element zdrowego trybu życia jest najważniejszy, można by zaryzykować stwierdzeniem, że jest nim dieta. Niezależnie od tego czy chcesz zrzucić parę kilogramów, utrzymać swoją wagę, czy też lekko przytyć, odpowiednio zbilansowane posiłki to 80 procent sukcesu. Prawidłowo obliczone zapotrzebowanie kaloryczne to pierwszy krok do ułożenia planu żywienia. Możesz zrobić to sam, wspomagając się ogólnodostępnymi aplikacjami ściąganymi na telefon lub odszukać specjalny wzór, który ułatwi Ci doprecyzowanie Twojego zapotrzebowania. Jeśli jednak czujesz, że wolałbyś skorzystać z usług kogoś, kto robi to na co dzień, skontaktuj się z doświadczonym dietetykiem. Po takiej rozmowie, możesz zdecydować się, aby to on ułożył Twój jadłospis albo według jego wskazówek zrobisz to sam. Jest to o tyle ważne, żeby do naszego organizmu dostarczyć niezbędną ilość witamin i składników odżywczych. Odpowiednia dieta wpływa na funkcjonowanie całego naszego organizmu.

Aktywność fizyczna, która nie męczy

W Internecie możemy zobaczyć wysportowane i idealne sylwetki wielu osób, które zapewniają nas, że sport to sama przyjemność, a wydzielane endorfiny rekompensują wszystko. Z jednej strony to prawda, ponieważ aktywność fizyczna ma silny związek z naszą psychiką, co zostało udowodnione badaniami. Jednak z drugiej strony, jest to nieraz wyidealizowany świat, a kiedy chcemy do niego wejść okazuje się, że wcale nie jest tak łatwo. Często sugerujemy się tym co widzimy w sieci i chcemy uprawiać jakiś konkretny sport, bo chcielibyśmy wyglądać tak jak te osoby. W takich sytuacjach często dochodzi do zmęczenia i utraty motywacji do treningów. Najlepszym sposobem, aby do swojego życia wprowadzić ruch jest zastanowienie się, co tak naprawdę sprawia nam przyjemność. Sport nie ma być przymusem i obowiązkiem, a przyjemnością. Dobrym sposobem na sprawdzenie co mogłoby się nam spodobać są obozy fitness, gdzie mamy okazję spróbować wielu dyscyplin.

W zdrowym ciele, zdrowy duch

Odpowiednio skomponowana dieta i aktywność fizyczna sprawiają, że oprócz wizualnej przemiany naszego ciała, będziemy mogli dostrzec zmiany w naszej psychice. To, jaki tryb życia prowadzimy ściśle wiąże się z tym, jakie mamy samopoczucie. Dostarczanie odpowiednich witamin i minerałów zapewnia prawidłowe funkcjonowanie mózgu i innych organów, co przekłada się na to jak czujemy się w ciągu dnia. Oddziałuje to na naszą koncentrację, kreatywność i motywację do działania. Natomiast aktywność fizyczna pozwala nam odstresować się po ciężkim dniu i nie myśleć przez chwilę o problemach, które nas otaczają. Działa to również w drugą stronę, ponieważ w perspektywie czasu zobaczymy, że w ciągu dnia czujemy się bardziej odprężeni. Jednak to co ważne – róbmy wszystko z głową. Nie zamęczajmy się restrykcyjną dietą czy zbyt intensywnymi treningami.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj