Żylaki kończyn dolnych – przyczyny i dolegliwości

0
350

Żylaki kończyn dolnych to nienaturalne poszerzenia żył zlokalizowanych powierzchniowo na nogach. Mogą one występować pod postacią sinych guzów, splotów lub sznurów. Powstają one na skutek nieprawidłowego funkcjonowania zastawek żylnych i mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

W jaki sposób powstają żylaki na nogach?

Główną przyczyną, która wywołuje niewydolność żylną widoczną na kończynach dolnych, jest nadciśnienie w łożysku naczyń żylnych. To właśnie ono doprowadza do poszerzenia żył. Bezpośrednim skutkiem tego zjawiska jest przepływ wsteczny przez zastawki żylne. Doprowadza to do pojawiania się widocznych gołym okiem tak zwanych „pajączków”.

Wraz z upływem czasu powstałe zmiany utrwalają się w tkance tuż pod skórą. Są one zaopatrywane przez nieprawidłowo funkcjonujące naczynia krwionośne. Krew nie cofa się do serca, powstaje tak zwany refluks, a w konsekwencji czego żylaki się powiększają. Dodatkowo mogą pojawiać się zakrzepy, przesączanie płynu bogato białkowego poza naczynia, a w konsekwencji coraz większe obrzęki.

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania żylaków?

Jest wiele przyczyn, które powodują powstawanie żylaków kończyn dolnych. Wśród nich najczęściej podawane są:

  • wrodzoną niewydolność zastawek żylnych (żylaki pierwotne),
  • nabytą niewydolność zastawek kończyn żylnych (żylaki wtórne)
  • stan po przebytej zakrzepicy żył głębokich,
  • żylny zespół uciskowy, spowodowany na przykład ciążą,
  • niewydolność żylną miednicy.

Do rozszerzania naczyń kończyn dolnych przyczynia się także wiele czynników życia codziennego. Nieprawidłowa postawa ciała i siedzący tryb życia są przyczyną wzrostu ciśnienia w żyłach kończyn dolnych. Wskutek długotrwałego braku ruchu dochodzi  bowiem do wzrostu ciśnienia w dolnych partiach ciała, a w konsekwencji do rozszerzania żył.

Podobny skutek ma nadmierne obciążanie organizmu. Mowa tu o dźwiganiu. Wystarczy kilka miesięcy nadmiernego przeciążania, aby zauważyć powiększanie się powierzchniowych żył na kończynach dolnych. Przeciążenie ma również bezpośredni związek z nadwagą. Można więc powiedzieć, że wpływa ona negatywnie na stan żył w kończynach dolnych.

Diagnostyka żylaków kończyn dolnych

Wszystkie z powyższych czynników mogą doprowadzić do problemów z żyłami. Aby rozpocząć leczenie, należy przeprowadzić dokładną diagnostykę. Można ją wykonać w specjalistycznym Centrum Medycznym Sport Reh. Dokładne badania obejmują:

  • USG Dopplera kończyn górnych i dolnych,
  • flebografię,
  • limfografię,
  • arteriografię,
  • tomografię komputerową żył i tętnic.

Po ich wykonaniu następuje postawienie diagnozy i dobór sposobu leczenia. Zwykle jest to skleroterapia, polegająca na usunięciu żylaków poprzez ostrzyknięcie ich lekarstwem.

Objawy i dolegliwości

Są dwie przyczyny, które zmuszają chorych do wizyty u chirurga naczyniowego. Pierwsza to defekt kosmetyczny pojawiający się na kończynach dolnych. Druga to o wiele bardziej uciążliwe dolegliwości bólowe, które zwykle są niezauważalne na początku choroby.

Zmiany na kończynach dolnych mogą mieć różny kształt w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Mogą być to:

  • przebarwienia,
  • pajączki,
  • owrzodzenia,
  • poskręcane żyły.

Zdarza się, że oprócz nieestetycznych zmian nie pojawiają się żadne dodatkowe dolegliwości. Nie oznacza to, że żylaki nie rozprzestrzenią się na większą powierzchnię. Mogą nie tylko zwiększać swoje rozmiary, ale także powodować obrzęki i stany zapalne.

Drugim powodem, dla którego chorzy zgłaszają się do lekarza, są dolegliwości bólowe. Kończyny wydają się ciężkie. Pojawia się coraz większe pieczenie, swędzenie lub mrowienie. Zdarzają się także nocne kurcze mięśni nóg. Nieleczone żylaki kończyn dolnych o wysokim stopniu zaawansowania mogą skończyć się zapaleniem żył powierzchownych, które wiąże się z silnymi dolegliwościami bólowymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj